Yazarlar 21 TEMMUZ 2014 / 08:15

Türkiye farklı bir tip Silikon Vadisi oluyor

Geçen haftalarda yazdığım “Silikon vadisi için küçük, ülkemiz için büyük bir adım” başlıklı yazıdan sonra, ülkemizin bazı ünlü internet yatırımcılarından mesajlar aldım. Yaptığımız sohbetlerde konu konuyu açtı.
İşte bu sohbetlerde konuşulan, Forbes dergisinin “Turkey is becoming a different kind of silicon valley” konulu makalesi bu yazımızın konusu.
Sektöre aşina olanlar hatırlar, bu senenin en büyük olayı, mobil ödeme ve bankacılık alanında faaliyet gösteren Monetise şirketinin, 100 milyon dolar bedelle Pozitron’u satın alması idi. İşte Monetise’ın Strateji ve Pazarlama Direktörü Peri Kadaster bu işbirliği sonrasında artık İstanbul’da yaşıyor ve farklı blog sitelerinde İstanbul hakkında görüşlerini paylaşmaya çoktan başladı bile.
Kadaster’e göre, son yıllarda ülkemizde sayıları hızla artan “Teknoloji Start-Up” şirketlerinin bu gelişimi ve başarılarının altında, ülkenin oldukça özel bir coğrafyada, farklı kültürlerin merkezinde olması, son yıllardaki ekonomik gelişimi ve nüfusun nerede ise yarısının 30 yaşının altında olması gibi etkenler.
Özellikle İstanbul’da son yıllarda çevrimiçi ve mobil ticaret, “beacon” teknolojisi gibi değişik konularda hayat bulan fikirler, inanılmaz hızla gelişimler gösterip zirveye ulaştılar. Birçok ünlü internet şirketi yurtdışından finansman desteği aldı.
60 milyondan fazla kişinin mobil telefona sahip olması, ülkenin mobil satın almada dünya birincisi, mobil cüzdan kullanımında da dünya üçüncüsü olması gibi inanılmaz rakamlar da cabası.
Kleiner Perkins ve Intel Capital gibi Türkiye’de yatırım yapan küresel finansörler ile birlikte, 212, Aslanoba Capital gibi yerli risk sermaye şirketleri de sektörü fonlamakta.
Kadaster’e göre ülkemizde “Galata Business Angels” gibi yerel, “Endeavor” gibi küresel yapılar da, melek yatırımcılık kavramlarının mentorluğu ve yapılandırılması konularında çok büyük destek vermekteler. Endeavor Türkiye tarafından seçilen 39 start-up’ta 4 binin üzerinde kişi çalışması ve elde edilen 360 milyar dolarlık gelir ülkenin bu alandaki gelişiminin göstergesi.
Makale çok uzun ve ilginç. Ülkemiz ve sektörümüz için de heyecan verici. Meraklılara aşağıdaki linkleri incelemelerini tavsiye ediyorum.
http://techcrunch.com/2014/02/03/monitise-buys-turkeys-pozitron-for-up-to-100m-to-take-its-mobile-money-network-to-the-middle-east/
http://www.forbes.com/sites/groupthink/2014/07/09/turkey-is-becoming-a-new-kind-of-silicon-valley/
http://www.forbes.com/sites/jessicastillman/2013/11/25/from-the-bay-area-to-the-bosporus-getting-to-know-the-istanbul-startup-scene/
ETİKETLER : Sayı:981

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics