Yazarlar 23 MART 2015 / 09:28

Üç boyutlu tablo piyasası

Madrid’in Louvre’u, Metropolitan’ı, British Museum’u Prado Müzesi, dünyada ilk kez, görme özürlüler için üç boyutlu tablolardan oluşan bir sergi açtı. Şimdiye kadar Londra, Paris ve New York’ta marka müzelerde, görme özürlüler dokunarak “görsün” diye heykeller sergilenmişti. Bazı büyük müzelerde görme özürlüler için ayrıca okuma ve dinleme bölümleri de var. Ama, dünya çapında ünlü bir müzede ilk kez, iki boyutlu tablolara üçüncü bir boyut eklenerek özel sergi oluşturuldu. Bu, müzecilik ve sergicilikte yenilikçi bir uygulama.

“Hoy toca el Prado” (Prado’ya Dokun) adlı sergide El Greco, Velazquez, Goya, Juan van der Hamen gibi İspanyol ustaların yanı sıra, elbette Leonardo’nun Mona Lisa’sı, ve İtalyan Antonio da Correggio’dan toplam 6 tablo var.

Prado’nun bu girişimi, sanatı, göremeyenlere de göstermak amacıyla ciddi bir sosyal sorumluluk projesi. Ancak, aynı işi, müzesine gelir sağlamak için yapan bir başka müze var: Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi.

Fujifilm’le ortaklaşa bir projeyle, Van Gogh’un önce 5, sonra 9 tablosunu 3D yöntemiyle aynen yeniden ürettiler. Hatta, tablonun çerçevesine, arkasındaki etiketlere ve çentiklerine kadar. “Yeni” tablolar, 2013’te Hong Kong’da, 2014’te Los Angeles’te ve şimdi Dubai’de sergilendi. Amaç: Tanesini 35 bin Dolardan satmak.

Sergiyi gezenler, beğendikleri tabloyu “sipariş” ediyor. 3D ile “yapılıyor.” Yeni sahibine iletiliyor. Şimdiye kadar kaç tablo satıldığı açıklanmadı.

Müze Müdürü Axel Ruger, Hong Kong ve Los Angeles “sergilerini” Hollanda Prensesi Anita ile birlikte açtı. Dubai’yi ise ressamın büyük büyük yeğeni Vincent Willem van Gogh şereflendirdi. Beyefendi, elinde “Ayçiçekleri” ile Dubai kumsalında fotoğraflar çektirdi. Müze, kopya satışının tanıtımı için “hiç bir fedakarlıktan” kaçınmıyor, görüyorsunuz.

3D sistemle “sanat eseri” üretme konusunda son gelinen nokta: Müzik için iTunes ne ise, sanat için de “Artificial” adlı site, o olacak. Tam da ismiyle uyumlu: Yapay, sahte demek... Evet, bu site vasıtasıyla, klasik-rönesans-modern fark etmez, evinizin bir köşesine (şatonuza, malikanenize, sarayınıza da olur) eski eserlerin aynısını 3D kopyalatıp koyabileceksiniz. Bu konuda bir piyasa oluştuğunu fark eden girişimci Giorgio Gori, işe 6-7 eski küçük eserle yakınlarda başladı.

Artificial’ın sitesinden bir parçayı beğenin. 3D baskı yapan cihazınız varsa kendiniz oradan doğrudan basabilirsiniz. Yoksa, Giorgio size bir tane yapar. Örnek fiyat: Bir antik büst, 10 saat süren bir baskıyla, size 892.80 Euro olur. Ya da küçük bir heykel, 25 saat süren baskıyla 3,201.60 Euro’ya...

 
ETİKETLER : 1014

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics