Yazarlar 30 TEMMUZ 2017 / 05:32

UCUZ İŞGÜCÜNDE YAKALAYAMADIĞIMIZ ÇİN’İ, İNOVASYONDA YAKALAYABİLECEK MİYİZ?

Çin Başbakanı Li Keqiang, Haziran ayında Almanya’da Merkel ile görüştü. Bizimkinden tamamen farklı olarak, onların gündemi inovasyon konusunda daha yakın çalışmalar yapmak ile ilgiliydi (http://bit.ly/2gQjTuW). Zaten, 2014 yılında, iki ülke arasında “inovasyonu beraberce şekillendirmek” temalı bir anlaşma yapılmıştı. Hemen bir yıl sonra, Çin hükümeti, dünyanın üretim devi olan ülkeyi, inovasyon liderleri arasına sokmayı hedefleyen “Made in China 2025” planını açıkladı. Son üç yılda, Almanya ile ortak endüstriyel park gibi projeler geliştirilerek somut adımlar da atıldı.
 
Bu yılın başında İsviçre, Mart ayında da İsrail ile ortak inovasyon projeleri geliştirmeyi hedefleyen anlaşmalar yapan Çin, inovasyon sıralamalarında dünyada 22. sıraya kadar ilerledi (http://bit.ly/2tmQ07n). Türkiye ise 43. sırada. Çok yakından izlenmesi gereken Çin’in bu iddialı gidişini, ileride burada daha ayrıntılı olarak yazacağım.
ETİKETLER : 1132
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN