Yazarlar 24 HAZİRAN 2011 / 09:59

Ulaşım

Ulaşım, başta büyük şehirler, büyük dert. İstanbul’un “içinde” 2,5 saatlik ulaşım süreleri çoğumuza “doğal” geliyor. Evet, biz, buna lâyık isek, doğal. Bir taraftan gideceği yere toplu taşım aracıyla gidiyor olmak, çoğumuzda “ikinci sınıf vatandaş” olmakla eşdeğer bir duygu yaratıyor, diğer taraftan da ulaşımın iyi planlanmış ve bağlantılı olmayışı, toplu taşım araçları ile gideceğiniz yere gitmeyi, itiş kakış trafikte kendi aracınızla gitmeye eş süreye getiriyor.
Bir örnek: Tuzla’da oturuyorum, sabah 08:00’de Zeytinburnu’nda bir otelde olmam gerek. Deniz yolunu seçtim diyelim. 07:00’deki Bostancı-Bakırköy deniz otobüsüne (artık özel oldu ya?) bindim mi, sonra bir de taksi, yetişirim. Onu kaçırırsam, bir sonraki 07:35, Bostancı-Yenikapı. Bu beni o otelden kalkacak tur otobüsüne yetiştirmiyor. 07:00’deki deniz otobüsüne binmek için 06:20’de Tuzla’dan yola çıkmam gerek. Saat 06:20’de yola çıkmışsam, ben o yolu özel oto ile bir saat kırk dakikadan kısa sürede giderim. Ve gidiliyor da! Gelsin özel araç, gelsin üçüncü köprü, hattâ bir de kıtalar arası oto tüneli.
Telekomcular, trafik ile yaşamaktalar. Bir trafik gereksinmesinin nasıl karşılanacağını, fiberi, radyolinki, gerekirse bakırı kullanarak çözmeyi iyi bilirler. Başta yalnızca taşma (overflow) ile yönetilen telefon şebekesi, şimdilerde QoS sınıflandırmalarına göre uçtan uca yönetilen veri şebekesi durumuna geldi. Şebekeyle yollardaki trafiğin tek farkı, fiberdeki trafiğin hızının ışık hızına yakın olması. Kısaca, telekomcular baş başa verseler, büyük şehirlerin ulaşım sorunlarına değişik bir yaklaşımla bambaşka çözümler getirebilirler.
Düşünebiliyor musunuz finiküler Taksim’den Kabataş’a iniyor. Ama, Kabataş’tan Anadolu yakasına gün boyu tam yedi buçuk saat Şehir Hatları seferi yok!. Üsküdar’a yarım saatte bir vapur olan Beşiktaş’a ise kim nasıl giderse gitsin, Üsküdar’dan da nereye gidecekse, yolu açık olsun. Olay telekomda olsaydı, vapur-tren-tramvay-otobüs-tünel-metro-friniküler ayırt etmeden trafiğin bütününe bakılır, uçtan uca ulaşım sağlanırdı.
ETİKETLER : Sayı:827

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics