Yazarlar 11 KASIM 2013 / 08:12

Uygulama performans yönetiminin günümüz BT’sindeki önemi

Uygulama performans yönetiminin (UPY) şirketler açısından önemi gün geçtikçe artmaktadır.

Yıllar önce istemci-sunucu mimarisinde tek bir katman olarak geliştirilen yazılımlar, günümüz teknolojilerinde daha çevik olarak çok katmanlı mimarilerde geliştirilmektedir. Uygulamalar ister üçüncü parti bulut sistemlerde, ya da şirketin kendi BT altyapısında konuşlandırılsın, uygulamanın yavaş çalışmasının nedenlerini klasik yöntemler ile araştırmak ve çözmek oldukça efor gerektirmektedir. Aynı zamanda, uygulamanın kullanıcı isteklerine istenilen zamanda cevap vermemesi, şirketlerin müşteri ve gelir kaybetmelerine neden olmaktadır.
Özellikle finans sektöründe çalışan şirketlerin geliştirmiş olduğu son kullanıcı yazılımlarının istenilen performansta çalışması müşteri memnuniyetini ve buna bağlı olarak değişim gösteren gelirlerini oldukça etkilemektedir. Çevrimiçi yatırımcıların birçoğu sistem yavaşlamalarından dolayı farklı ürünleri tercih edebilmektedir. Örneğin, Amazon.com’un sayfa yüklenmelerinin 100 ms arttığında, gelirlerinin yüzde 1 azaldığı görülmüştür. Özellikle son yıllarda gelişen internet servisleri ve buna bağlı olarak hayata geçirilen mobil uygulamaların performansı müşterilerin en temel beklentileri arasındadır. Bu sebeplerden dolayı, “BT Altyapı ve Uygulama Yönetim Grubu” için “Uygulama Performans Yönetimi” ürünlerini etkin ve doğru bir şekilde kullanmak artık finans şirketleri için vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Performans yönetiminde doğru ürün seçimi
İletişim halinde bulunduğumuz birçok finans şirketi, performans yönetimi konusunda ürün kullandığını dile getirse de, bu ürünler ile performans problemlerinin etkin bir şekilde çözülememesinden şikâyetçi olmaktadır. Bunun temel sebebi ise ya ürünün doğru yerde kullanılmaması ya da amaca yönelik doğru ürünün seçilmemesinden kaynaklanmaktadır. Performans problemleri genellikle üç farklı BT yapısında kaynaklanmaktadır, ki bunlar “Ağ (Network) altyapısı”, ”Uygulama Sunucusu (Application Server) altyapısı” ve “Veritabanı (Database Server) altyapısı” olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında “Projenin Sahiplenmemesi, Operasyonel Analitiğin Etkin Yapılamaması, Karmaşık Kurulum ve Bakım” gibi daha birçok faktör uygulama performans yönetim projelerini başarısız kılabilmektedir.
MechSoft yazılım şirketi olarak, uçtan uca sunmuş olduğumuz performans yönetimi çözümlerimizde, alanında en iyi olan ürünler ile çalışmakta ve şirketlerin performans yönetimi ihtiyaçlarını en etkin ve maliyetli şekilde karşılamaktayız. Bu ürünler hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse:
AppDynamics, Java, .NET ve PHP uygulamalarınızın kritik olan iş servislerini ve bileşenlerini anlık olarak izler ve performans problemi yaşanmadan önce alarmlar üretir. Kullanıcıyı gereksiz veriler ile boğmaz, ilgili iş servisinin neden kaynaklandığını program düzeyinde “sınıf, metot ve satır” olarak gösterir. Gartner’da lider olarak yer almaktadır.
SOASTA ile web ve mobil uygulamalarınızın performans/yük testlerini yapabilir, gerçek zamanlı olarak web ve mobil uygulamalarınızın durumunu anlık izleyebilirsiniz.
Confio ile veritabanında yaşanan performans problemlerinin neden kaynaklandığını anında öğrenebilir ve ilgili SQL sorgularınızın detaylarına inebilirsiniz.
Zyrion ve Uptime-Software ile ağınızda bulunan tüm kaynakların topolojisini görebilir, performans problemlerinizin iş servislerinize etkilerini rahatlıkla bulabilirsiniz.
ETİKETLER : Sayı:945

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics