Yazarlar 10 HAZİRAN 2013 / 08:13

Uzaya 480 milyon toplu iğneyi kim gönderdi

Soğuk savaşın en çetin yıllarındandı. Sovyetler ile Amerika her alanda acımasızca rekabet içindeydi. Ordular rekabetin ötesinde düşünmek ve paranoya seviyesinde hareket etme durumundalardı. 1961 yılında Amerikan ordusu isteği ile MIT Lincoln laboratuvarlarında bir proje başlatılmıştı. Uzaya 480 milyon bakır toplu iğne gönderilecekti. Projenin 2 yıl içinde tamamlanması gerekiyordu.
Projenin yapılma fikri yine bir savaş senaryosunda ortaya çıkmıştı. Senaryoya göre Sovyetler gizlice saldırıya geçiyor, önce tüm Amerika alt yapılarını eş zamanlı etkisiz hale getiriyordu. Bunlardan en önemlisi ise iletişim altyapısıydı. Amerika dünya ile hızlı bir iletişimde bulunmak için denizlerin ve okyanusların altından geçen kablolar döşemişti. Sovyetler bu kabloları kestiğinde iletişim kurabilecekleri kanallar kısıtlıydı. Bu nedenle alternatif bir iletişim kanalı üretmek zorundaydılar. Zihni sinirin bir tanesi bakırın iletkenliğini kullanarak bir nevi deniz altında değil ama gökyüzünde bir hat oluşturma fikrini öne sürmüştü.. Bir nevi yapay iyonosfer tabakası oluşturulmak isteniyordu. Bu projenin yapılma kararına kadar ne tarz çekişmeler ve konuşmalar oldu merak etmiyor değilim doğrusu.
Proje oluşturulup, çalışmalar başladı. 1,78 cm uzunluğunda 480 milyon adet bakır iğneler yeryüzünün 3500 ile 3800 km yüksekliğine bırakıldı. İlk deneme hüsran ile sonuçlanmıştı. Ancak çalışmalar sonlandırılmadan büyük bir hızla devam ettirildi ve 1963 yılındaki deneme başarılı olmuştu. Bu ilk denemenin başarısız olması ve bu proje nedeniyle mi bilmiyorum o dönemler uydu teknolojisindeki gelişmeler ile birlikte bu proje kullanılmadan başarıyla tamamlanmış bir gereksiz proje olarak, tüm protesto ve karşıtlarına rağmen dünya tarihinde ve uzayda yerini almış oldu.
Soğuk savaş teknolojinin gelişmesine yardımcı oluyordu. Ancak ne kadar çok gereksiz proje yapıldığı ortada. Keşke dünyamızı kendi ellerimizle bu tarz projeler ile kirletmesek ve gelecek nesillerimize daha güzel bir dünya bırakabilsek.. İskandinav  ülkelerinde iyonosfer tabakasındaki iyonlar ile uzaydan ve güneşten gelen nötronilerin çarpışması sonucu oluşan aroraların oluşturduğu görüntüye bu bakırların nasıl bir etkisi oldu merak ettim şimdi. Biraz araştırayım.
ETİKETLER : Sayı:925

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics