Yazarlar 20 EKİM 2014 / 09:36

Venedik: Turizmde inovasyon

Türkiye’ye bir yılda gelen turist kadar (2013’te 34 milyon), sadece Venedik’e gidiyor. Muzzam turist akınıyla başedebilmek için Venedik Yönetimi, turizmde sürekli yenilikçilik yapmak zorunda.

Bunun en son örneği, henüz resmen uygulanmayan, deneme aşamasında olan, “Venedik’i Google Gözlüğü’yle Gez” projesi. Kısaca “OK Venice!” adlı projede şimdilik 6 tarihi mekanın bilgisi gözlükte kayıtlı. Gözüne Google’ı takan, gözlüğün “yönlendirmesiyle” bu mekanları buluyor. Bilgisini alıyor. Öteki mekana yollanıyor.

Venedik gibi her köşesi ayrı bir tarihi değerde olan, bilmece gibi bir şehirde, yolunu kaybetmeden dolaşmak, tarihi “gözünün önüne” getirmek: İşte turizmde inovasyon.

Bu yenilikçi projeyi Milano’dan teknoloji şirketi Vidiemme Consulting ve İtalyanların kurduğu New York şirketi Rokivo, ortak bir çalışmayla yarattı.  “Başarılarını” İtalyan Başbakanı Matteo Renzi’ye göstermek için İtalya’nın önemli gazetesi La Stampa’nın genel yayın yönetmeni Mario Calabresi’yle bir proje yaptılar. Calabresi, Google Gözlüğü’nü takarak başbakanlığa gitti. Başbakanla (elbette onun önceden izniyle) bu gözlük vasıtasıyla yaptığı mülakat La Stampa TV’de yayınlandı. Yarım saatlik programda soruları soran Mario’yu göremiyoruz, sesini duyuyoruz, ama yanıtlayan Matteo’yu görüyoruz. Hatta bir ara başbakan, balkon kapısını açıyor, birlikte balkona çıkıp şehre bakıyorlar, biz de Mario neyi görüyorsa, onu görüyoruz... Bu yayın, tv yayıncılığında yepyeni bir tarz, üslup, teknik ve içeriğin doğuşunun ilk örneklerinden sayılacak: Ortada tv ekibi yok. Sadece bir gözlük var, hem ses hem görüntü kaydeden...

Venedik’e geri dönersek... Yönetimi, turizmde yenilikçi adımları hızla atıyor. Örneğin, turistlerin kalabalıklar halinde bazı noktalara yığılmasını azaltmak amacıyla, bazı yerlere QR koymaya başladılar. Hepsi ellerinde kameralarla dolaşan turistlerin merak duygusunu kabarttılar. Şöyle:

Turist, oluklar halinde akan diğer turistlerle birlikte o sokaktan buraya giderken bir QR görür. Hemen resmini çeker. Ekrana, “Burası şurası,  hemen sağa dön, orada bilmemne var” diye bir bilgi çıkar. En azından bir kaç turist (veya daha fazlası) bu merakın peşinden, “sürü”den ayrılsa, aşırı turistik adreslere yığılma azaltılabilir. Hem de “oradaki” esnaf da nasiplensin...

Ayrıca Venedik, sığ adacıklar ve kazıklar üzerinde duran “imkansız” bir şehir olmasına rağmen, 10 bin kilometre fiberoptik döşendi. 100 noktadan WiFi erişimi sağlandı. Turist, şehre gelmeden, Belediye’ye kaydolup, 24 saati 5 Euro’ya WiFi kullanabilir (Cittadinanza Digitale).
ETİKETLER : 992

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics