Yazarlar 29 AĞUSTOS 2010 / 18:00

Verilerin dayanılmaz ağırlığı

Bir mektup yazacağına e-posta gönder, bir ağaç daha kurtulsun! Bu sözü kaç defa duydunuz? Artık doğruluğunu sorgulamadığımız belli. Mektup ve zarf için kağıt, onlar için ise ağaç, fiber, saman gerekli olduğu çok açık. E-postanın sıfır ağırlığı varmış gibi geliyor. Hiç bir hammadde kullanılmadığı belli, üstelik çok az enerji harcıyor olmalı.
Aslında hiç te öyle değil. Gönderdiğiniz e-postalara iliştirdiğiniz resimler, videolar gibi milyonlarca byte yer kaplayan veriler aslında çok ağırlar. Tahmin edemeyeceğiniz kadar. Birde aynı fotoğraf, aynı anda 3-5 kişiye gönderiyorsanız , ki genellikle öyle olur (Cumartesi pikniği fotoğrafları burada!!), ağırlıkları daha çok artıyor. Bu yazıyı okuduktan sonra biraz daha dikkatli olmanızı bekliyorum.
E-postalarımız genellikle yazı (text) ve çok az yer kaplıyor. Bir A4 sayfasının tamamını doldursanız bile, kapladığı yer 2 bin byte’dan daha az; ancak onlara iliştirilen veriler, e-postadan çok daha fazla yer kaplıyor. Fotoğrafların büyüklükleri milyonlarca byte, videolar ise bunun onlarca katı. Ellerimizdeki kameralı cep telefonlarıyla çok hızlı bir şekilde yeni resimler ve videolar üretiyoruz ve hemen onları paylaşmak istiyoruz. Bunlar bir yerlerde saklanmak zorunda! Üstel bir şekilde büyüyen bu veriler için binlerce metrekarelik veri merkezleri kuruluyor ve buralardaki veri depolama sistemleri sürekli enerji tüketiyor.
Her şeyden önce bu yıl tüm veri merkezlerindeki toplam depolanmış veri yaklaşık olarak ABD’nin tüm kütüphanelerindeki kitapların bir milyon katı olacak, bu da 1 Zetta byte, yani 10^21 byte (gigaxtera byte). Bunların içinde benim fotoğrafım, tüy gibi kalır demeyin! Veri depolama uzmanı olan Matthew Yeager, 4 fotoğrafı (yaklaşık 4 MB) göndermenin veya saklamanın enerji maliyetini, evdeki çaydanlığı 17.5 kere su ile doldurup kaynatmaya eşdeğer olarak hesaplamış. Bir daha piknik fotoğraflarını paylaşırken, daha sorumlu davranırsınız, umarım!
ETİKETLER : Sayı:786
YORUMLAR
Merih K. 14 EYLÜL 2010 / 03:40 0 0
2 bin byte diye bir şey varmı bilgisayar bilimlerinde, doğrusu 2KiloB'yte dir, yazarınız daha bilgisayar bilimlerinin temel konularını bilmiyor. Bu konuda daha önceki yorumumu yayınlamamışsınız çünkü doğruyu yazdım. Şaçma, yanlış ve bunakça konuşsaydım yayınlardınız o zaman.
Okuyucu 13 EYLÜL 2010 / 12:01 0 0
(alıntı)"kapladığı yer 2 bin byte’dan daha az", 2 bin byte diye bir ifadenin bilgisayar dilinde yeri yok sanırım. Şöyle diyebilirdiniz: 2KiloByte, 2KB, 1KB=1024 Byte.
Ağırlık demişken 2KB dediğimiz zaman 2 kiloluk bir cisimden bahsediyoruz ama bu sanal bir ağırlık, yani aslında sanal ortamda 2KB gerçek ortamda 2 kg gibi bir şey..
Yani siz 2KB'lik bit text gönderdiğiniz zaman sistem bunu 2 kg lik bir yük olarak olarak algılıyor olabilir, 10 kişiye o ileti gönderildiğinde 2*20=20kg lik bir kuvvet uyguluyorsunuz..İnternet çok hassas, narin bir ortam olduğu için en küçük text'ler bile bu ağırlıkta etki yapar.
Hatta bu yükler ile canlı bir ortam olan interneti depresyona sokmamız bile mümkün.
(bunlar resmi bilgiler değil benim yorumlarım)

Resim, video gönderirken sisteme fazla yük bindirmemek için bir öneri:
Göndereceğiniz resim veya video'yu e-posta yazılımınız izin veriyorsa(gmail' de bu özellik var) bir paylaşım disk alanına koyun, iletinizdede resmin kendisini değilde bu disk adresinin linkini gönderin, böyle alıcıya resmin kendisi değil link adresi gidecek, sadece link bilgisi gönderildiğinden iletiniz byte olarak daha az yer kaplayacak.

Selamlar.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics