Yazarlar 11 ARALIK 2009 / 18:32

Verim göstergesi

“Damlaya damlaya göl olur.” Peki tam ne zaman göl olduğuna karar verip, balık tutmaya çıkacağız? Günümüzde hemen her kurum ve kuruluşa veri akıyor. Perakendecilikten, nakliyeye, restoran zincirlerinden devlet kuruluşlarına kadar çok sayıda müşteri/kullanıcı ile iş yapan tüm kuruluşlar yıllardır artan oranda veri biriktiriyor. Bu veri denizine açılmak için belki de en iyi zaman şimdi. Ekonomik krizin de zorlaması ile “iş zekâsı” yazılımlarına talep bu yıl artış gösterdi.
Daha doğru iş tahminleri ile, gerek insan gerek hammadde kaynağı, gerekse de envanter optimizasyonu ile verim zorluklarını aşmak iş zekâsı gerektiriyor. Turizm sektöründe kişiye özel promosyonlar, kampanya tasarımı, benzin pompaları ve ATM’ler gibi dağıtım noktalarında rezervlerin optimizasyonu, kötüye kullanımların tespiti, tipik iş zekâsı uygulamaları. Büyük kurumlar için 150-300 Bin dolar tutan iş zekâsı yazılım/eğitim yatırımı, kurumun çapına göre birkaç bin dolara da masrafını fazlasıyla çıkaran (Forrester’a göre ortalama 7 kat) fayda getirebiliyor. Bu yatırıma iş görünürlüğü ve iş analitiği çalışması da dahil. Yani operasyondan toplanan verinin yaygınlığı, yapılan analizlerin çeşitliliği iş zekâsını arttıran faktörler.
Gartner’ın 1500 yönetici ile yaptığı yatırım öncelikleri araştırmasında iş zekâsı yazılımları birinci sırada. SAP’nin Business Objects’i, Oracle’ın Hyperion’u ve IBM’in 12 Milyar dolar harcayarak Cognos ve SPSS de dahil 13 şirketi satın alması ile konsolidasyon yaşayan, 9 milyar dolarlık bu pazarın liderleri SAP (yüzde 24), SAS Institute (yüzde 15), Oracle (yüzde 15) ve IBM (yüzde 11). Bu devler arasında SAS’ın yer bulması öncülüğünden kaynaklanıyor. Forbes listesinde 33. en zengin Amerikalı olan Jim Goodnight tarafından 1976’da kurulan SAS Institute, özel bir veriambarı kullanma dilini müşterilerine öğreterek analitik raporlar elde etmelerini sağlıyor. Bu eğitim yatırımını yeniden yapmak zor olduğundan iş zekâsı yazılımları “yapışkan” ürünler.
ABD’de analitik kararların sezgisel olanlara oranı 2/3. Bu oran bir verim göstergesidir. Kullanmalıyız.
ETİKETLER : Sayı:749

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics