Yazarlar 19 ŞUBAT 2012 / 14:01

Virüssüz ilk Windows

Teknoloji dünyasını ve üreticileri benim gibi takip edenler için, geçen haftanın önemli konularından birisi, Microsoft Windows ve Live Grubu Başkanı Steven Sinofsky’nin “Building Windows 8” blogunda yazdığı “ARM mimarisi için Windows’un geliştirilmesi” isimli uzun yazısı idi.
Sinofsky’nin, Windows işletim sisteminin ARM mimarisi için geliştirilmesi sürecini, Windows on ARM (WOA) kısaltmasını tanımladıktan sonra, detayları ile anlattığı makalesinde ürünün özellikleri, yapısı, desteklediği donanım ve yazılım bileşenleri vb. hakkında ciddi detaylar var. Satır aralarını dikkatli okuyanlar için  ise, makale ARM tabanlı tabletlerde çalışacak olan Windows 8 için önemli ipuçları içeriyor.
WOA, Windows Phone Mobile 7.5 (Metro) arayüzü ile gelecek olmasına rağmen, “Windows Desktop” da içerecek. Sinofsky makalesinde, birçok kişinin tablet sürümünde sadece Metro arayüzünün olmasını beklediğini; buna rağmen, bu kararı neden aldıklarını sebepleri ile açıklıyor. Anladığımız kadarı ile, bu karar kurumsal pazarda yaygınlaşmak ve insanların alışık olduğu arayüzü, bir miktar kısıtlama ile kullanmaya devam edebilmeleri için alınmış. Öte yandan WOA’nın, bu makaledeki en ilginç olan özelliği, Windows 7 ve daha eski Windows işletim sistemlerinde korunmaya çalıştığımız virüslere -nerede ise- bağışık olması. Başka bir deyişle, eski Windows virüsleri ile hem uyumsuz, hem de virüs bulaşması zor bir Microsoft işletim sistemi olması:
Makaleye göre:
“WOA mevcut x86/x64 uygulamaları ile uyumsuz. Mevcut uygulamaların bu platforma taşınmaları (çevrilmeleri) da mümkün değil. WOA için, Microsoft’un Visual Studio ile sunduğu yeni “WinRT (Windows APIs for building Metro Style Apps)” ile tamamen yeni uygulamalar geliştirilmesi gerekiyor.
“WOA için, WinRT ile geliştirilmiş olan uygulamalar sadece Windows App Marketplace üzerinden sunulacak. Uygulamalar indirilmek üzere bir onay sürecinden de geçecekler.
“WOA’nın işletim sistemi dağıtım CD’si olmayacak, sadece tabletler ile birlikte OEM olarak satılacak.
WOA üzerine konuşmaya başka yazılarda devam edeceğim.
http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2012/02/09/building-windows-for-the-arm-processor-architecture.aspx
ETİKETLER : Sayı:859

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics