Yazarlar 27 KASIM 2011 / 13:41

Vitamin eksikliği

Özel günleri hatırlamak ve hatırlatmak güzeldir. Bu işi Google çok daha güzel yapıyor ve özel günlerde en değerli varlığını, logosunu değiştiriyor. Bilim adamlarını, şairleri, ulusal kahramanları, önemli gün veya olayları müthiş bir hafızayla hatırlıyor ve hatırlatıyor. Değişen logonun adı ise “Doodle” olarak geçiyor.
13 Kasım’da yeni bir doodle vardı. Define Adası kitabı ve “Umutla yolculuk etmek, gidilecek yere varmaktan çok daha zevklidir” sözleriyle bildiğimiz İskoç yazar, Robert Louis Stevenson 160 yıl önce bugün doğmuştu.
Ancak bu yazının konusu ne Google, ne de yabancı Evliya Çelebi. Yazının nedeni vitamin eksikliği sendromu dediğim şark kurnazlığı! Olay şu:
13 Kasım’da yayımlanan doodle’a tıklandığında ilk açılan site wikipedia sitesiydi. Çünkü Google’da yazarın adı aratıldığında ilk çıkan sayfa bu site.  Biliyorsunuz internetin ansiklopedisi misyonuyla yoluna devam eden Wikipedia, kullanıcılar tarafından güncellenebiliyor. Buraya kadar her şey normal. Ancak vitamin eksikliği yaşayan iki şark kurnazımız bu durumu fırsata çevirmek için bir anda yazarın bilgilerinin bulunduğu siteye kendi sitelerinin linklerini koymaya başladı. Hem de ne hızla... Birisi kendi linkini yerleştirerek sayfayı güncelliyor, diğeri onun linkini silip kendi linkini yerleştiriyor, Wikipedia gönüllüleri de değişiklikleri geri alarak sayfayı eski haline getirmek ile uğraşıyor. Bu savaş yaklaşık yarım saat boyunca devam ediyor. Sonunda birinin aklına başka bir fikir geliyor ve diğerine ortaklık teklif ediyor,  “birader ikimizinki de dursun “ diye siteye yazı ekliyor. Bu yazıdan sonra içerik sayfası site yönetimi tarafından değişikliğe kapatılıyor.
Bu olay sırasında çok gülmüştüm. Bu kadar hızlı ve yaratıcı fikir sahibi insanların neden başka alanlarda yaratıcı ve fark yaratan çözümler getirmediğini düşünmüştüm. Aklıma gelebilen tek şey vitamin eksikliğinden kaynaklanabileceği oldu.
ETİKETLER : Sayı:847

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics