Yazarlar 14 EKİM 2012 / 14:27

VMworld Barcelona 2012

9-11 Ekim tarihlerinde Barselona’da gerçekleşen VMworld toplantısında Yazılım Tabanlı Bilgi Merkezi (Software Defined Datacenter) konuşuldu. Hedeflenen mimaride benim en çok dikkatimi çeken konu, aynı bireysel amaçlı kullandığımız cep telefonu/tablet uygulamalarında olduğu gibi, kurumsal uygulamaların da (Oracle, SAP, Exchange) bir yönetim ekranından seçilerek hizmete dakikalar içerisinde hazır hale getirilebilmesi oldu.
Tabii ki bunun gerçekleşebilmesi için uygulamaların ve ilgili tüm network, güvenlik ve veri depolama altyapısının bir standardının oluşturulması gerekiyor.
Özellikle güvenlikle ilgili mevcut altyapının, bulut mimarisine geçişte ne kadar kısıtlayıcı olduğunun konuşulduğu toplantıda bir resimle, sunucuların kablolarla Switch, Firewall, IDS/IPS sistemlerine nasıl bağlandığı gösterildi. Tahmin edeceğiniz gibi, kabloların oluşturduğu karmaşık bir altyapı ile yüzleştik.
Network katmanında bu karmaşayı Vsphere Distributed Switch ile çözmeyi hedefleyen VMware, sanal güvenlik çözümlerinde ise iş ortaklarını adres gösterdi.
Sanallaştırma güvenliğinde Firewall, IDS/IPS, Log Inspaction, Application Integrity, Anti Malware özelliklerinin hipervizör katmanında tüm sanal sunucular için sağlanabiliyor olması sanal platformların doğasına ve sanallaşma yolculuğunda müşterilere büyük esneklik ve performans sunuyor. Belirlenen güvenlik politikalarının sanal sunucu ile birlikte bir merkezden diğerine kesintisiz olarak taşınıyor olması ve güvenlik çözümlerinin vCloud Suit ile entegre çalışması ise, yönetim kolaylığı sağlaması açısından önemli özellikler.
Peki, günümüzde sağlanan bu esnek, yüksek performanslı sanal güvenlik çözümünün geleceğinde neler var? Güvenlik politikalarını oluştururken uygulama ve kullanıcıların erişim yetkilerini göz önünde bulunduran ve şirket içinde network segmentasyonu ihtiyacını karşılayan çözümler yıl sonunda piyasaya sürülüyor olacak.
Microsoft’un varlığının hissedildiği toplantıda VM bazlı fiyatlamadan vazgeçildiği de duyuruldu. Rekabet güzel şey…
ETİKETLER : Sayı:892