Yazarlar 20 ARALIK 2010 / 17:53

Web'in hafızası silinir mi?

Google`ın CEO`su Eric Schmidt `Ben kamuoyunun her şeyin, her zaman bilinmesini, bulunabilmesini ve kaydedilmesini anladığını sanmıyorum. İleride insanlar bu durumdan rahatsız olup, isimlerini değiştirecek, hatta yeni birer kişilik yaratacaklar` dediğinde o zamanların günümüzden daha çok uzak olduğunu düşünenlerden olabilirsiniz.  Web'in hafızasını silmek günümüzde büyük bir ihtiyaç haline gelmiş durumda.  Ancak birçok kişi bunun henüz yapılamayacağını düşünüyor.

Doğru veya yanlış birçok bilgi sonsuz büyüklükteki dijital ortamda hem de kopyalanarak saklanıyor. Bu bilgilere ulaşmak ise çok kolay.  Bu kadar verinin olduğu bir ortamda,  hepsinin doğru olduğu tabiki düşünülemez. Bu durumda hem yanlış bilgilerin yok edilmesi, hem güncel olmayan verilerin güncellenmesi istenebiliyor . Kurumlar kimi zaman yeni logolarının yaygınlaşması için eskilerin webden kalkmasını istiyor,  kimi zaman bir dönem düşük olan müşteri şikeyetlerinin hatırlanmasını istemiyor. Bireyler ise ya ünlü olmadan önceki fotoğraflarını kaldırmak, ya da kariyerinin öncesindeki facebook profillerinden kurtulmak istiyor.  Nedeni ortada, bazı kurumlar CV lerdeki isimleri, aday hakkında daha fazla bilgi edinmek için facebook da aramaya başladı bile.

Web'in hafızasının silinmesi ile ilgili olarak şu sıralar Search Cleaner yöntemlerinden bahsediliyor.  Adından da anlaşılacağı gibi bu yöntem pratik ve teorik yöntemlerle web'in hafızasını silmeye çalışıyor. Hukuksal olarak kurumun veya bireyin haklarını savunup, muhatapları ile iletişime geçiyor.  Bu alanda ilk ve tek şirket ise bir  Türk girişimci tarafından kurulmuş durumda. Birçok kurumsal müşteriyle çalışmaya başlamış bile..
ETİKETLER : Sayı:800
YORUMLAR
Turhan Acar 22 ARALIK 2010 / 21:19 0 0
Dünya gündemindeki gelişmelerden önümüzdeki dönemde dijital ortamların kötü amaçlarla kullanılması durumunda, hayatımızı kolaylaştırma adına kurduğumuz sistemlerin daha çok canımızı rahatsız edeceği ve hayatımızı olumsuz etkileyeceği anlaşılıyor.

Dijital ortamların her zaman hayatımıza güzellikler kazandırması ümidiyle ellerine sağlık.
Recep Meşeli 22 ARALIK 2010 / 17:37 0 0
İnsan öğrenen bir canlı, yanlışlarını yapısı gereği hatırlamak istemiyor. Zaman bunada bir çözüm bulacak. Pizza kullesi yanlış bir mimari fakat insanlık bu yanlışlığı fırsata çevirerek mükemmelliğin içerisinde sokabiliyor. Gerçekler silinemediğine göre şu an yanlış algılanlış denilen durum silinse dahi gelecekte benzerleri karşısısında acaba ne yapacağız?.
Cenk Sezgin 21 ARALIK 2010 / 22:49 0 0
Bunları silme gerekliliği bir yana, artık insanların algıları haline gelen web'in hafızasını yönlendirebilen kişiler, kurumlar olduğu düşüncesi de korkutucu olmaya başladı.

"Ergenek.... hakkındaki gerçekler", ya da "11 eylül hakkındaki gerçekler" gibi kısa bir tarama sonucu önümüze çıkanlar, yepyeni bir bakış açısı getiriyor, ve konuyu o kişilerin istediği gibi sorgulatma imkanı doğuruyor.

Hani çizgi filmler vardı küçükken, bir nesne ya da silah olurdu, kötülerin eline geçerse tüm dünya tehlikeye girecek derdik..

O günlere geri mi dönüyoruz acaba..
Reha Ersavcı 21 ARALIK 2010 / 22:38 0 1
Web hafızasını silmenin günün konusu olması normal, bunun yanısıra insan hafızasının da silinmesi üzerine çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu konuda özellikle bizim milletimizin hafızasının çabuk silinebilme özelliğinin üzerinde durup bu çalışmalarda da en çok onların incelenmesi gerekiyor. Bu arada sistem de boş durmuyor, "Alzheimer 2.0" piyasaya çıkmış ve programın iyi iş gördüğü bilişimciler arasında konuşulup duruyor. :) Eline sağlık.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics