Yazarlar 22 NİSAN 2013 / 08:06

WEF Global ICT

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2013 Küresel Bilgi Teknolojileri Raporu’nda Türkiye, bir yıl önceye göre 7 puan yükselerek 144 ülke içinde 45. Sıraya çıktı. (WEF Global ICT Report)
8 MB yoğunluktaki raporda 4 ana eksen etrafında 54 ölçüt üzerinden bir yılın değerlendirmesi yapılıyor.
Birinci Eksen: Çevre-piyasa ve yasal düzenlemeler
İkinci Eksen- Hazırlık-bireysel, iş dünyası ve devlette ağa hazırlık
Üçüncü Eksen: Kullanım-bireysel ve iş dünyasında
Dördüncü Eksen- Etki-bütün önceki ölçütlerdeki durumun ekonomik ve sosyal etkisi.
Bu raporda en önemli konu, aslında İkinci Eksen’de özetlenen “bilgi toplumuna hazır olma” ya da “BİT’ten ne ölçüde yararlanıldığını” saptayan puanlar. Küresel ağa hazır olma durumu, ülkelerin küresel rekabetteki konumunu da gösteriyor. WEF’in bu raporu, tıpkı Küresel Rekabetçilik İndeksi kadar önemsenen bir ölçüt dizisi.
Türkiye olarak 2013 Raporu’ndaki pozisyon iyileşmesini -büyük ölçüde- BİT’e erişimin daha kolaylaşmasına borçluyuz. Hazırlık Ekseni’ndeki 4. Ayak olan “İnternet ve Telefon rekabetçiliği” ölçütünde dünya birincisi Türkiye. Sabit genişbant internet tarifelerinde Türkiye, bir yıl içinde 50. sıradan 27’ye çıkmış. Mobil telefon tarifelerinde geçen yıl 95. sıradayken, bu yıl 36. sıraya yükselmiş. Yani, ülkede BİT’e erişim kolaylığı daha da arttığı için raporda 7 sıra yukarıya taşındık.
Bir yılda değişmeyecek “kalıcı-kronik” eğitim sorunumuz ise, ayak bağı olmaya devam ediyor. Matematik ve fen eğitiminde kalite denildiği zaman 100. ülkeyiz.
ETİKETLER : Sayı:918

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics