Yazarlar 19 OCAK 2015 / 07:02

Wi-Fi ibrik hazır

Tüketici elektroniği konusunda dünyanın en yenilikçi ve en büyük fuarı CES’den gelen haberler, “Şeylerin İnterneti” (Internet of Things-IoT) hakkında akılların uçtuğunu gösteriyor. O kadar ki, cep telefonundan su ısıtıcısına mesaj atarak, suyun ısınmasını sağlayacak Wi-Fi ibrik en “heyecan yaratan” cihazlardan biri olarak etiketlenmiş. CES’teki abartılı ve sonunun nereye varacağı belli olmayan süper-über cihazlarla dalga geçen makalesinde Los Angeles Times, bu Wi-Fi su ısıtıcısının ABD’de Mart ayında 199 dolardan satılmaya başlanacağını da haber verdi.

İnovasyonun ticarileşmesi elbette amaç. Ticarileşen ürünün satılması ve işe yaraması da... Ama acaba, her ticari ürünün işe yaraması şart mı? CES’i düzenleyen Tüketici Elektroniği Birliği Baş Ekonomisti Shawn DuBravac bile, Los Angeles Times’a şöyle dedi: “Bir ürüne dijital özellik verilebilir. Ürün, böylece dijitalleşebilir. Ama bunun yapılmasının anlamı ne olacaktır?”

Wi-Fi su ısıtıcısı  “mucidi” İngiliz Smarter şirketinin yöneticisi Isabella Lane, ilgiden memnun: “Bizim için önemli olan, Şeylerin İnterneti’nden doğan heyecanın parçası olmaktı. Herkes bunda yer almak istiyor. Ama, tembelliği yüceltmiş oluyoruz.” Los Angeles Times makalesinde, su ısıtıcısı özelinde şu yorum dikkat çekiyor: “Mevcut olmayan bir probleme çözüm bulmuşlar.” Ancak, Samsung ortak CEO’su Boo-Keun Yoon, heyecanını gizlemeye gerek görmemiş: “Bu ürünler artık bilim kurgu değil, bilim gerçek. Hepimize yeni bir özgürlük sunacak.”

IoT ne büyüklükte bir ekonomi yaratacak? Bu sorunun yanıtı, her araştırma kurumuna göre farklı. Seç beğen al. IDC, bu konuda 2013’te 1.9 trilyon dolarlık ekonominin, 2020’de 7.1 trilyon dolara yükseleceğini söylüyor. Bunun daha azını söyleyen de var, çoğunu söyleyen de...

Ama CES’in pırıltılı ortamından uzaklaşıp, güvenlik ve mahremiyet gibi karanlık konulara bakınca, aniden Hollywood film setinin arkasına geçmiş oluyoruz. Öyle ki, IoT vasıtasıyla, suikast, cinayet, terör eylemi yapmanın nasıl daha kolaylaşacağına dair endişeler ortaya çıkıyor. Bunlar, paranoyak felaket tellallarının değil, Europol gibi ciddi ve önemli güvenlik kurumlarının tahminleri üstelik.

Eski ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, taa 2007’de, kalbine takılacak pilin Wi-Fi özelliğine itiraz ettiğini, taktırmadığını söylemişti. Europol ise, “İlk siber cinayetin işlendiğine tanık olacağız. Akıllı otomobillere veya akıllı evlere yönelik şantajlar, veri hırsızlığı, fiziksel saldırı ve belki cinayetlere...” gibi bir tahmini her halde rastgele yapmadı.
ETİKETLER : 1005

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics