Yazarlar 05 ARALIK 2010 / 18:00

Wikileaks ve dürüst çalışanları bulmak

Son üç gündür, kitap listelerinden görüp sipariş ettiğim bir kitabı okuyordum. Bugünlerde “Wikileaks” konusunu her yerde dinleyince, bu yazımızın konusu belli oldu.
Bildiğiniz gibi, verinin güvenliğini sağlayan sistemlerin en iyilerini de kursak, teknolojide üstün ABD bile olsak, en gizli evraklardan bile bahsetsek; bilgi güvenliği konusu dönüp dolaşıyor, güvenilir çalışanlara dayanıyor. Wiley’den çıkan Denis Collins’ in “Essentials of Business Ethics” kitabı işte bunlardan bahsediyor.
Özgeçmişte doğru olmayan bilgilerin yer alması, mezun olunan okullar ile ilgili yanlış beyanlar, istendiğinde mezuniyet belgelerinin bulunamaması, işten ayrılırken sunucu bilgisayardaki dosyaların, CRM uygulamasındaki bilgilerin kopyalanması, masraf formlarının gereğinden fazla doldurulması; maalesef bazı çalışanların mübah olduğunu düşündüğü hareketler.
Dün IK şirketi olan bir arkadaşımla sohbet ediyorduk. Teknoloji ile uğraştığım için, ABD’nin mangalda kül bırakmamasına rağmen, aslında bilgisayarları için hangi veri güvenliği sistemlerini, nasıl kurmuş olmaları gerektiğini kendisine anlatıp durdum. Arkadaşım “Teknoloji yatırımlarını tabii ki yapmak lazım, ancak bu gibi sorunların önlenmesinin ilk ve en iyi yolu, en güvenilir çalışanları bulup işe almaktır” deyiverdi. Bir çalışanın işten atılması gündeme gelmeden önce, asıl önemli konunun bu çalışanın işe nasıl alındığının sorulması olduğunu söyledi.
CV’lerin ayıklanması, geçmiş tecrübe, ücret gibi kriterlere bakılarak yapılan işe alım, maalesef hala çoğu şirkette uygulanan yöntem. Ancak, işe alınacak insanın güvenilir olması ve şirkete sosyal anlamda katacakları daha önemli. Sonuç olarak teknik bilgi eksiklikleri giderilir, tecrübe ise zaman içinde kazanılır. Şirketin her şeyini emanet edeceğiniz bir çalışanı bulmak, uzun vadede şirketinizin büyümesi için daha yararlı olabilir.
İşe alım süreçleri ve uygulamalarının, olaya bu açıdan bakması için, bu konuda bilinen en iyi pratiklerin  değiştirilmesi, dürüst insanlar seçen sistemler ve süreçler kurulmasına dayanıyor. Yazımızın tavsiyeler bölümüne  bir sonraki yazıda devam edeceğiz.
ETİKETLER : Sayı:798

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics