Yazarlar 20 HAZİRAN 2010 / 18:00

Windows in Tune

BT sektörümüz ile ilgili son yazılarım hakkında çok sayıda sayıda e-posta aldım. Hatta bir dostumuz, “Ülkemizin BT rakamlarını aktarmak, çözüm BT’ye yatırım ve devlet desteğinden geçer demek kolay, önemli olan gerçekten işe yarayacak çözümleri duymak, yazılarınızı bekliyorum” demiş. Kendisi ile telefonda konuşurken, TÜBİSAD’ın en önemli hedefinin bu olduğunu, benim de köşemden fikirlerimi söyleyeceğimi belirttim.
Bu haftaki konumuz, müşteride gezen satış ve teknik ekiplerimizin gün geçtikçe daha az ofise uğramaları ile ilgili. Bilindiği gibi, 3G‘nin de yaygınlaşması ile, birçoğumuz ofise hiç uğramadan direkt müşterilerimize gidiyoruz. Zaten e-postalarımız mobil olarak her yerde artık bizimle birlikte. Son iki yılda açık ofis kavramından sonra, teknolojinin de desteği ile, “masasız ofis” kavramı da yaygınlaştı. Birçok arkadaşımızın kendisine ait değil bir odası, masası bile yok. Ofise gittiğinde boş bulduğu yere bilgisayarını takıyor, hem masası, hem de sabit telefonu oturduğu yerde hazır oluyor.
Alternatif çalışma modellerinin yaygınlaştığı günümüzde, kurumsal BT ekiplerinin de işleri her geçen gün zorlaşıyor. Masasında oturmayan bir personel için, şirket içi bilgisayar ağında istediğiniz kadar güncelleme, güvenlik, yedekleme vb. gibi hizmetleri verin, işe yaramıyor. Sürekli başka noktalardan internete giren personelin, şirket bilgisayar ağına taşıyabileceği kötü amaçlı yazılımlar da cabası.
İşte bu dertlere çözüm olarak Microsoft’un şu anda beta testleri devam eden bir hizmetinden bahsetmek istiyorum. “Windows In Tune” olarak adlandırılan bu hizmet, internet üzerinden, kurumsal bilgisayarlarınızı yönetmenize olanak veriyor. Güncellemeleri, yamaları, donanım ve yazılım envanterini, uzaktan destek özelliklerini, güvenlik politikalarını bu teknoloji ile “Bulut Bilgi İşlem” ile yönetiyoruz. Bu sayede internete giren bir kurumsal bilgisayarı, internet üzerinden yakalayıp, sanki ofiste oturuyormuşcasına takip etmek mümkün.
Konu ile ilgilenenler için: http://www.microsoft.com/windows/windowsintune/default.aspx
ETİKETLER : Sayı:776

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics