Yazarlar 04 MART 2012 / 15:06

WRC-12

Sürekli okurlarım, yıllar önce Istanbul’da yapılan bir WRC’den söz ettiğimi anımsayacaklardır. World Radio Conference, hiç sorgulamadan kullandığımız başta cep telefonu, birçok ürünün çalışma frekanslarını düzenliyor. Aklımda kaldığı kadarıyla, Istanbul’da yapılanda, 3G’nin frekansları kesinlik kazanmış, bir de GPS uydu frekansları ile 3G’nin bir diğerini etkilememesi sağlanmıştı.
Cenevre’de yapılan ve 4 hafta süren WRC-12’ye 2.683 kişi katılmış. Bunların 91’i Türkiye’den. Milli delegasyonu BTK koordine ediyor. Ele alınan binlerce konu arasından, seçtiğim, ilginizi çekebilecekler:
TV yayınlarının karasal olmak yerine uydu platformlarına taşınması ve analogdan sayısala dönüşmesi ile karasal TV yayın bandı boşalmakta. Buralarda yapılan yayınlar, kullanmakta olduğumuz GSM ve 3G frekanslarına göre erişim yetenekleri daha üstün (vâdi içlerine girebilen, tepelerin üzerinden kıvrılabilen yapıda), ve (insan vücudunun soğurması daha az olduğu için) sağlığa etkisi daha az olan dalgaları kullanıyor. Beri yanda mobil hizmetler, giderek daha fazla bant genişliği ihtiyacı gösteriyorlar. Bu nedenle eski TV karasal yayın frekansları, şimdi, mobil hizmetlere açılacak. GSM ve 3G ile sağlanamayan, özellikle kırsal alandaki genişbant hizmetleri böylece olanaklı kılınacak. Uzaktan öğrenim, mobil tıp ve uzaktan çalışma için bu olanak çok önemli. Elbette, bu frekansların lisansının satılması  (ihale) gündemimizde olacak. Bunun devamı da gelecek. WRC-15’e kadar daha başka frekans bantlarının belirlenip genişbantlı mobil hizmetlere açılması üzerine çalışılacak, öneriler WRC-15’e sunulacak.
İnsansız hava araçları için yeni frekans bantları belirlendi. Ülke savunması açısından bel bağladığımız bu uçakların kesintisiz ve etkilenmesiz iletişimi için gerekliydi. Bilimsel ve çevre koruma amaçlı yer keşif uydularının kullanacağı frekans bantları da belirlendi.
Türk delegasyonunda yer alanlara, ülke çıkarları doğrultusunda alınan kararlara katkılarından ötürü teşekkür borçluyuz.
ETİKETLER : Sayı:861

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics