Yazarlar 29 TEMMUZ 2013 / 08:46

Ya İzmir?

İzmir Kalkınma Ajansı’nın düzenlediği Orta ve Küçük Ölçekli İşletmeler İçin Uluslararası Ağ Oluşturma Konferansı’nda (INSME) Stanford Üniversitesi’nden Marina Ranga ile Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Merkezi’nden (EBİLTEM) Serdal Temel’in “Bölgesel İnovasyonda Üçlü Helix Sistem” modelini İzmir’e uygulamaları sonucunda ortaya çıkan bilgiyi Hürriyet gazetesi yazarı Ayçe Dikmen’in yazısından özetliyorum (Hürriyet İzmir, 04/07):
•İzmir’de sadece yüzde 15 oranında işletmenin Ar-Ge bölümü var.
•İzmir’deki işletmelerin yüzde 25’i inovasyon yapıyor. Yüzde 5’i köklü yenilikçi değişikliğe gidebiliyor.
•Yenilikçi teknoloji denilince işletmelerin yüzde 14’ü yeni ürün geliştirme ve üretme için Ar-Ge düşünüyor. İşletmelerin yüzde 5’i yenilikçi servisleri geliştiriyor.
•İzmir’deki işletmelerin yüzde 81’inin hiç bir üniversite  ve araştırma merkeziyle bağlantısı yok.
•İzmir’de 7 sektördeki 722 işletmeden sadece 30’u doktoralı 45 araştırmacı bulunduruyor. Çünkü firmalar bu yüksek eğitimli kişilere az maaş vermek istiyor. Hal böyle olunca yenilikçi teknolojiler ve buluşlar üniversite duvarları arasında kalıyor. Destekleyici sanayi ile buluşamayınca gerçek hayata geçemiyor.
•2011 BST Bakanlığı verilerine göre İstanbul’da 26 Ar-Ge Merkezi olmasına karşılık İzmir’de 8 tane var. Ankara 16, Bursa 10, Kocaeli 9 Ar-Ge merkeziyle İzmir’in önünde.
ETİKETLER : Sayı:932

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN