Yazarlar 08 TEMMUZ 2012 / 14:18

Yabancı dil eğitimi

Yeni orta öğretim sisteminde, yabancı dil eğitimi ilkokul ikinci sınıftan itibaren başlayacak. 15 yıl sonra üniversitede okuyacak bu yeni kuşak, belki de 2027’ye kadar doğru dürüst yabancı dil konuşmayı öğrenmiş olacak inşallah.
Eski YÖK Başkanı Ziya Özcan şöyle demişti: “Keşke ilkokuldayken İngilizce programları başlatsak da bu sorunu çözsek... Arkadaşlarımız bir yabancı dil bilseler, İngilizceye hakim olsalar (..) size Avrupa yolu da dünyanın yolu da açık olacak. Yabancı dil konusunda sıkıntılarımız var. Küçük yaşta yabancı dile yönlendirirsek çok iyi olur gibi geliyor. Bizim de gelecek nesillere borcumuz bu olmalı.” (21.02.2011)
Türkiye’de yapılan anketler, yabancı dil bilenlerin, nüfusa oranla pek az olduğunu gösteriyor.
Education First adlı bir yabancı dil okulunun 44 ülkede yaptığı İngilizce bilirlik araştırmasında 43. sıradayız. “Çok Düşük Düzey Bilirlik” kategorisindeyiz.
Radikal Gazetesi’nde ekonomi yorumcusu Güven Sak, bu konuda şunları yazmıştı (24.01.2009).
“Sekiz yıllık eğitim yapıyorum diyerek Anadolu Liseleri’nin İngilizce hazırlık sınıfını kapatan zihniyet, dünyayla yarışan nesil yetiştiremez. Fransızların bile, İngilizceyi okul öncesinde öğretmeye başladığı bir dünyada, İngilizce öğretmeyi üniversite sistemine öteleyen sistem başarısızlık üretmeye mahkumdur. Eğitim, Kürtçe falan değil, Türkçe ve İngilizce eğitim, Türkiye’nin ana derdidir. Eğitimsiz işgücü, orta gelirli bir ülke olarak kalmaya mahkum olmak demektir. Bu, bütün sıçramaya çalışan ülkelerin ortak derdidir.”
ETİKETLER : Sayı:879

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics