Yazarlar 24 HAZİRAN 2013 / 08:25

Yakın gelecekte alışveriş merkezleri

Gelecekte alışveriş konusuna daha önce değinmiştik. 31 Mayıs tarihinden bu yana ülkemizde gündemin başına oturan konu nedeniyle bilgi teknolojileri gözlüğü ile yakın gelecekte alışverişe bir kez daha göz atalım.

Dünyanın önde gelen bilgi teknolojileri firmalarından bir tanesinin internet çözümleri grubunun yaptığı araştırmaya göre perakende sektöründe işler değişecek. Geçtiğimiz yıl Avrupa topluluğunda e-alışverişteki artış çift haneli rakamlara ulaşırken mağazalardan yapılan alışverişte ise düşüş var. Bu değişimi yönlendiren en büyük etmen ise tahmin edeceğiniz üzere bilgi teknolojileri.

E-alışveriş ile alıcıların araştırma yetenekleri artıyor. Aradığınız bir gömlek için en fazla birkaç mağaza dolaşırken, internet sayesine hem çok kısa bir süre içeresinde hem çok hızlı hem de çok fazla sanal vitrin dolaşabiliyorsunuz.

Bunu yaparken mağaza veya alışveriş merkezi açılış-kapanış saatlerine bağımlı değilsiniz. 7/24 günün her hangi bir saatinde sanal vitrinleri inceleyebiliyorsunuz. Üstelik bunu akıllı telefonlar ve tabletler sayesinde parkta, otobüs durağında veya kahvenizi içerken yapabiliyorsunuz. Sosyal medya sizi her türlü yenilikten en kısa zamanda haberdar ederken bulut ile çok geniş bir içeriğe sahipsiniz.

Planlanmış yakın gelecekte etkileşimli bilgisayar ekranları sayesinde alışveriş merkezlerinde soyunma odasına gitmeden istediniz elbiseyi üzerinizde test edebiliyor, renk kataloğundan rengini seçebiliyor, etek veya pantolon boyunu ise ölçü almadan yaptırabiliyor olacaksınız.

15 Nisan tarihli Gelecekte Alışveriş başlıklı yazımdan hatırlamanız için; Augmented Reality (artırılmış gerçeklik) bulunduğumuz ortamdaki gerçek görüntü üzerine, gerçek zamanlı olarak 3 boyutlu model, animasyon, film, ses, gibi nesneler ekleyip, daha zenginleştirilmiş bir ortam sağlayan teknoloji idi.

Bunların yanında alışveriş merkezlerinde mağazalara ödenen yüksek kiralar, elektrik, su gibi diğer giderlerle sanal mağazanın giderlerini karşılaştırmaya gerek olmadığı aşikâr.

Planlanmış yakın gelecekte sanal mağazaların klasik mağazalara olan bu üstünlüklerini gören uzmanlar şimdi sanal mağazalarda alışverişi nasıl canlandıracaklarını düşünme aşamasındalar.

Alışveriş merkezleri ve mağazalar olmaz ise sosyalleşme nasıl olacak sorusunun yanıtını sosyologlar ve uzmanlarına bırakıyorum.

Yakın gelecekte alışveriş merkezlerini bekleyen gelişmelerin bu olacağı tahmin ediliyorsa 'Gezi’de yaratılan kargaşaya ne gerek vardı sorusunun yanıtını ise sizlere.