Yazarlar 26 AĞUSTOS 2013 / 08:20

Yakın gelecekte suçla mücadele

Nisan 2013. İngiltere Preston yakınlarında Grppsnargh yerleşim merkezi. Joshua Unsworth evinin arkasındaki arsada kendini asmış olarak bulunuyor. 15 yaşında genç bir delikanlı olan Joshua Unsworth sosyal medyada uğradığı siber zorbalıktan dolayı intihar ediyor.

Yine takvimler Nisan ayını gösteriyor. Bu sefer yer Halifax, Kanada. Rehtaeh Parsons 17 yaşındaki genç kız aylarca maruz kaldığı siber zorbalığa tahammül edemeyerek intihar ediyor. Uğradığı tecavüz sahnelerinin internet ortamında dağıtımı sonrası facebook hesabına gelen benimle beraber olur musun türde mesajlar sonrası bunalıma giren genç kızın dramatik ölümü tüm ülkeyi sarsıyor. Bu intihar sonrası Kanada’da sosyal medya sorgulanıyor.

Ağustos 2013. Yer yine İngiltere. Leicestershire yerleşim merkezinde yaşayan 14 yaşındaki Hannah Smith yatak odasında tavana asılı bulunuyor. Ask.fm adlı bir soru-cevap sitesinde maruz kaldığı siber zorbalıklar sonucu intihar eden genç kızın babası sosyal medyayı suçluyor.

İngiltere başbakanı David Cameron İngiliz halkına gençlerin ölümü engellemek için bu tür siteleri boykot etmelerini söylüyor. Bir İngiliz milletvekili ise bu gençlerin ve ebeveynlerinin bu tür sorumsuz sitelerden dolayı karşılaştıkları olayları anlamak ve çözüm bulmak için partiler arası bir komisyon kurulmasını öneriyor.

Son üç ayda yaşanan bu olaylara baktığınızda hayatını kaybeden gençler arasında gözümüze ilk çarpan bu gençlerin yaşlarının 14 ile 17 arasında değiştiği oluyor. Bu yaştaki masum gençleri rahatsız edecek psikolojileri bozuk birçok kişinin her ülkede olmadığını düşünmek hayalperestlik olur.

BTK’nın siber zorbalıkla mücadele eden bir projeyi yürüttüğünü biliyoruz. BTK, ilgili STK lar, üniversiteler, yargı ve emniyet bu büyüyen tehlike karşısında ele ele verip gerekli önlemleri almak zorunda. Bilişim Suçları Dairesi dışında EGM’de yakın gelecekte kurulacak Siber Zorbalıkla Mücadele Dairesi bu tür tehlikeleri önlemek için alınacak tedbirlerden biri olacaktır.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN