Yazarlar 09 EYLÜL 2013 / 08:11

Yanlışımız nerede?

Geçen hafta, bir tekstil şirketinin AB’li markalara koleksiyon hazırlayıp, onların bu koleksiyondan seçtikleri giysileri dünya ortalama fiyatının 3-4 katına sattığını anlatmış, bunu bilişim ürünü olan tüketici elektroniği ile karşılaştırıp, bizde 3-4 kat bir fiyat olmadığını belirtmiş ve yanlışımız nerede? diye sormuştum.
İki noktada farklılık görüyorum: birincisi etkenlik-edilgenlik. Örnek verdiğim tekstil şirketi, ürünlerini (koleksiyonunu) hazırlarken kendi çizgisine kendi karar veriyor. Kısaca egemen. Başına buyruk. Tüketici elektroniği şirketlerimiz ise standartları uygulamak ile eli kolu bağlı durumdalar. Tekstil şirketi kendi çizgilerini tüketiciye dayatabilirken, tüketici elektroniği şirketlerimiz, uluslararası standartların oluşumunda önde giden bir rol oynamıyorlar. Bunun sonucu olarak da edilgen durumda kalıyor, ortalama içerisinde yer alıyorlar.
İkinci nokta ara malı tedarikçilerini yönetmek. Tekstil şirketi kumaşçılarla birlikte çalışarak metre karesi 40gr’a kadar inen hafif kumaşlar yaptırmış. Kumaşın o kadar ince olması sorun değil de dikilip çekiştirilince ipliklerini çekmemesi de gerek. Bunu başarmışlar. Ben, buna eşdeğer, bir tüketici elektroniği şirketimizin, kullanacağı tümdevreyi uzak doğudaki üreticisine kendi isteğine göre tasarlattırdığını hiç duymadım. Üretici neyi tasarlıyorsa, biz onu kabullenip kendi tasarımımızda kullanıyoruz. Gene edilgen kalıyoruz, gene ortalamanın içerisinde yer alıyoruz. Yazılımcılarımız için de benzer şeyler söylenebilir. Bir yazılımcımız, bir işlemci şirketine kendi işi için daha uygun olacak bir “instruction set” yaptırttıysa veya, kendi işi için daha uygun bir yazılım dili oluşturduysa lütfen duyursun, paylaşalım.
Ortalamanın içerisinde kaldığınızda ürününüze dünya ortalamasının 3-4 katı bedel istemeniz de hayal, siparişte peşin para ile satış yapmanız da hayal.
Tekstilde başarılan gibi köklü çalışmalar için hem o konuda temel bilimler ile sanayinizin işbirliği olması, hem de devlet politikaları gerekiyor. Kanımca bilişimde en zayıf iki noktamız bu.
ETİKETLER : Sayı:937
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN