Yazarlar 23 EYLÜL 2017 / 15:19

YAPAY ZEKA ÇAĞI VE YAŞAM 3.0

Endüstri 4.0, Birey 4.0 (http://bit.ly/2h93n6h) derken, şimdi de Yaşam 3.0… MIT profesörü Max Tegmart’ın Ağustos sonunda yayımlanan “Life 3.0: Being Human in the Age of Artificial Intelligence” kitabını Elon Musk bizlere öneriyor.
 
Kozmolojik fantazileri ile bana, Carl Sagan’ı hatırlatan Tegmart, bir kozmolog ve fizikçi olarak YZ konusuna çok derin ve geniş bir perspektiften bakabiliyor. Evren, insan, fizik, biyoloji ve bilinç boyutlarında, YZ’nin yarattığı durum ve gelecek senaryoları üzerine bildik ve klişe tartışmaların çok ötesinde analizler içeren, yetersiz gördüğü bilim kurgu roman yazarlarını da aşan bir kitap yazmış. Konuya magazinsel yaklaşanlara öylesine tepkili ki, tartışma ve açıklama programlarına ana akım medyayı davet etmekten bile kaçınıyor. Konuya, insanlığın ciddiyetle sahip çıkmasını istiyor.
 
Tegmart’a göre, dünyadaki canlıların donanımları (fiziksel bedenleri) ve yazılımları (davranışlarını belirleyen bilgi ve algoritmalar) ilk 4 milyar yıl tamamen biyolojik bir evrimin kontrolü altında tasarlanarak gelişti. Bu dönemde Yaşam 1’i (yaşamın birinci sürümünü) görüyoruz. Takip eden 100 bin yılda Yaşam 2 oluşuyor. Bu dönemde, insan dediğimiz canlılar öğrenme ve kültür sayesinde yazılımlarını büyük ölçüde kendileri tasarlıyor, kontrol ediyor ve böylece evriliyor. Hatta, bugün insan donanımının (bedeninin) yeni teknolojiler ile değiştirilebilmesi sonucu, Yaşam 2.1 sürümünde olduğumuz ileri sürülebilir.
 
Hemen önümüzdeki dönemde ise, Tegmart’a göre hem donanımının hem de yazılımının tamamen tasarlandığı ve kendi kendine yeni sürümlerini geliştirerek evrileceği Yaşam 3 var. Kitapta, Yaşam 3’ün fiziksel sınırları üzerine bazı görüşler ve olası senaryolar yer alıyor. Fakat, Tegmart’ı esas meşgul eden, Yaşam 3’ün, yani “süper-canlı”larının bilinç ve amaçlarının nasıl oluşabileceği sorusu.
 
Kitapta, Yaşam 3’ün bilinç ve amaçlarının nasıl evrileceği üzerine şimdiden kafa yormak ve çalışmalar yapmak üzerine olan kısım özellikle ilginç. Tegmark’a göre: “Süper-zeki YZ’de nihai ve temel amacın belirsiz veya insanlığı tehdit edici olmasını önlemek için, ona amaç ve bilinç aşılamasının nasıl yapılması gerektiğini bilmiyoruz.” Kendisinin kurucusu ve direktörü olduğu Future of Life (Yaşamın Geleceği) vakfının amacı bu konuda çalışmalar yapmak. Herkesin görüş ve bilgisini paylaşarak bu çalışmalara katkı yapması için de bir sayfa açmış: https://futureoflife.org/superintelligence-survey/ 
 
ETİKETLER : 1139

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics