Yazarlar 23 EYLÜL 2017 / 15:16

YAPAY ZEKA ÜZERİNE TARTIŞMALAR TIRMANIYOR

Yaşayan en önemli ve yaratıcı girişimci, teknoloji milyarderi Elon Musk daha 2014 yılında YZ’deki gelişmelerin insanlık için büyük riskler taşıdığını iddia etmişti (http://bit.ly/2xNaH2l). YZ dahil, en yeni dijital teknolojileri kullanan ve geliştiren bu vizyoner girişimci, bu açıklaması sonucu, ironik olarak, 2015 yılında Washington’daki düşünce kuruluşu Information Technology & Innovation Foundation tarafından yılın Luddite’ı adayı gösterildi (http://bit.ly/2ffnQcL). Bu arada, YZ’nin insanlık yararına kullanılması için araştırmalar yapma amacıyla kurulan, içinde Amazon’dan PayPal’a kadar önemli teknoloji firmalarının da olduğu OpenAI kuruluşuna, Elon Musk 1 milyar dolar bağışta bulundu (http://bit.ly/2w4lmRJ).
 
Bu yıl tartışmalar kızıştı. Temmuz ayında Elon Musk, ABD eyalet valileri toplantısında şöyle konuştu (http://bit.ly/2jG7aN4): “YZ konusunda ortaya çıkacak sorunlar karşısında reaktif olmayı bekleyemeyiz, şimdiden, bu alandaki gelişmelerin olası sakıncaları üzerine proaktif kurallar ve regülasyonlar gereklidir.” Bu açıklama üzerine, teknoloji sektöründe, kullanıcılarının içerik katkısı ve kişisel verileri sayesinde milyarder olmuş olan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg tepki gösterdi: “ben YZ konusunda iyimserim, [Elon Musk’ın yaptığı] risk açıklamalarını sorumsuz görüyorum.” Hemen ertesi gün, Elon Musk Twitter’dan yanıt verdi (http://bit.ly/2xNQl9f): “Mark ile bunu konuştuk. Onun bu [YZ] konuda sınırlı bir anlayışı var.”
 
Ağustos başında, Kuzey Kore’nin nükleer tehdidi ortaya çıkınca, Elon Musk Twitter’da uyarısını tekrarladı: “Eğer YZ güvenliğinden endişe etmiyorsanız, etmelisiniz. Kuzey Kore’den çok çok daha riskli.” Hemen sonra, Birleşmiş Milletler’e YZ donanımlı savaşçı robotların yasaklanması üzerine Elon Musk ve (Google’ı da içeren) Alphabet’ten Mustafa Süleyman’ın liderliğinde, YZ alanının 116 uzmanı imzalı bir dilekçe sunuldu (http://bit.ly/2xNh0mz).
 
Eylül başında, tartışmaya Putin de girdi (http://bit.ly/2fheu0e): “YZ’de lider olan, dünyaya egemen olur.” Hemen ertesi günü Elon Musk Twitter’da Putin’in açıklamasını vererek “İşte başlıyor…” ve “YZ rekabeti 3. Dünya Savaşı’nı başlatabilir” mesajlarını attı.
ETİKETLER : 1139

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics