Yazarlar 05 OCAK 2015 / 09:05

Yaratıcılığa yenilikçi bira

Az miktar içki yararlı, çok miktar içki zararlı... Acaba bu “az miktar” ne kadar? Elbette vücut ağırlığına, metabolizmasına, ve başka ölçütlere göre değişir. Ama ortalama bir “karar miktar” nedir?

Soruyu Illinois Ü hocası Jennifer Wiley ve ekibi nihayet bütün insanlık adına 2012’de yanıtlamış: Ortalama ağırlıkta ortalama bir insanın, “yaratıcı problem çözme” eşiğini atlaması için sadece ve bir seferde yüzde 0.075 oranında alkol içeren bira içmesi yeterliymiş. Prof hanımın bu”yararlı” bulgusunu, Danimarkalı CP+B reklam şirketi ticari ürüne dönüştürdü. İşte mis gibi bir “bilgiden para kazanma” örneği.

Yaratıcılığı harekete geçirmek için gereken alkol miktarı madem bu ise, CP+B, bu miktarda alkollü bira ürettirdi, siyah şık şişelerde sunmaya başladı. Tam Noel ve Yılbaşı öncesi gayet yaratıcı bir pazarlama taktiği. Biranın adı da öyle: Sorun Çözücü (Problem Solver).

Yenilikçi girişim bununla sınırlı değil: Kopenhag’da sadece tek bir yerde satılıyor. Bir de CP+B ofisine gelenlere ikram ediliyor. Bu da biranın tanıtımında, birbiriyle çelişen iki boyut daha: Merak > Talep > Arz yetersizliği (kıtlık) > Merak döngüsü.

Prof. Wiley’nin deneysel araştırması “Consciousness and Cognition” (Bilinç ve Bilişsellik) adlı akademik dergide yayınlanmıştı: Jarosz, A.F., Colflesh, G.J.H, Wiley, J. (2012). Uncorking the muse: Alcohol intoxication facilitates creative problem solving. Consciousness and Cognition, 21, 487–493... Ayrıca, beyin-yaratıcılık ilişkisini akademik ama esprili bir dille anlatan kitap: “How the Body Knows Its Mind.” Prof. Sian Beilock (5 Ocak’ta Amazon’da).
ETİKETLER : 1003

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics