Yazarlar 15 NİSAN 2013 / 08:18

Yarım milyar akıllı saat

Tam 1 yıl önceki “Zirvede Bırak” başlıklı yazımda, e-okuyucuların elektroforetik ekranlarını yapan e-ink şirketinin LCD’ye geçtiğini yazmıştım. Ancak aynı ay, başka birileri elektroforetik ekranlar ile çalışmaya daha yeni başlayacaktı. Bu kişi, güruhfonlama sitesi Kickstarter’a başvuran Eric Migicovsky’di ve hayali “akıllı saatler” yapmaktı. Pebble akıllı saat Kickstarter’a bir bomba gibi düştü. Öyle ki, toz duman dağıldıktan sonra, tanıtım videosunu izleyenler o an ekrana para fırlatmaya başladıklarını anlatacaktı! Eric, 100 bin dolar güruhfon talep etmişti ama 10milyon dolardan fazla topladı. Mayıs 2012’de çalışmaya başlayan Pebble projesi Şubat’tan bu yana destekçilerine saatlerini yollamaya başladı. Bluetooth ile iPhone ya da Android cihaza bağlanıp internete çıkan Pebble, titreten motorunu ve 3 eksenli ivmeölçerini kullanan farklı uygulamalar yükleyip akıllı sıfatını hak ediyor. Şu an Pebble Watch Appstore’da uyku, koşu, bisiklet ekranları, farklı saat yüzleri ve gelen mesaj, çalan telefon uyarıları var. Üstelik geçen hafta SDK’sını yayınlayan Pebble için artık herkes uygulama yazabilecek.
Pebble’ın bu başarısı bazı devleri de uyandırdı. Şubat sonunda Barcelona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde Sony de akıllı telefon bağlantılı bir akıllı saat tanıttı. Yıl sonuna kadar Apple, Google ve Samsung’un da saatlerini vitrine çıkarması bekleniyor. Özellikle iWatch spekülasyonları çok. CES 2014’de saatler uçuşacak mı belli olmaz ama telefon bağlantılı giyilebilir cihazların yakın bir teknoloji sahası olduğu görülüyor. Aslında 10 yıl önce Microsoft bir akıllı saat (SPOT) çıkarmıştı ama iri ve pahalı bu saat uzun ömürlü olmadı. Bu saatler için teknolojinin zamanı bu yıl gelmiş olabilir.
Pebble’ın şu an ön-sipariş ücreti 150 dolar ama belirsiz uzunlukta bir kuyruk var. Hemen bir akıllı saat isteyenler 503 TL’ye İtalyan markası “I’m” ya da 420 TL’ye MetaWatch alabilir. Saatler kendi başına Internet’e çıksalar bu fiyatlar 700 TL’yi aşardı, veri hizmeti bedeli de cabası. Ancak böyle kalırsa 100 dolara kadar düşecek ve ABI  Research’e göre önümüzdeki 5 yılda yarım milyar satacak!
ETİKETLER : Sayı:917

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics