Yazarlar 11 HAZİRAN 2011 / 00:05

Yasaklarla yönetmek

Sizler bu yazıyı okuduğunuzda seçim bitmiş, sonuçlar alınmış olacak. Eğer siyasiler sözlerinde dururlarsa, hükümeti kuran hangi parti olursa olsun, ilk işi anayasayı yeniden yazmak olacak. Anayasanın toplumun uzlaşı metni olma görevini yerine getirirken yapılması gerekenleri mi sıralayacağı yoksa yapılmaması gerekenleri mi sıralayacağını merak ediyorum. Çünkü kültürümüz, yasaklarla yönetmek.
Gayrettepe’de İBB’nin bir otoparkı var. Amacı P R. Yâni, “park and ride”. Türkçeleştirmişler: “park et, devam et”. Ama yasaklar nedeniyle uygulama “park et, sunturlu eziyet”. Madem burası P R, insanlar buraya köprüyü geçip gelecek, park edecek, nereye gidecekse gidecek, sonra işi bitince aracına binip gene köprüye gidecek. Ama gelişte de gidişte de dön-dolaş. Hele çıkışta, köprü yoluna girmeye 100 metre uzaktasınız, ama yolun karşısına geçebilmek için 1.200 metre dolaşmanız gerekiyor. Çünkü otoparktan çıkınca sola sapmak “yasak”. Mantıklı bir açıklaması yok ama yasak. Otoparktan çıkıp sola sapan birkaç araç kavşağı kilitliyorsa, bir trafik ışığı konulur. Ama ışık konmuyor, yasak konuyor. Tıpkı internette şu kelimenin, bu kelimenin yasak olması, o sitenin sakıncalı, bu sitenin edepsiz olduğundan erişiminin yasak olması gibi. Trafik ışığı koyacağına yasaklarsın, nereye giderse gider, başımdan play australian pokies online gitsin de!
Bir de şifreleme çıktı yasaklamak adına. www.iststatus.com tüm ticari uçakların uçuş bilgilerinin yayınlandığı bir site. Bir THY uçağının rotasını görüyorsunuz, kaç metreden, ne yöne, ne hızla gittiğini, kuyruk numarasını öğrenebiliyorsunuz ama uçuş numarası şifreli.  THY8PM olarak veriliyor ama bunun TK 2229 olduğunu ve Gaziantep’ten kalkıp Yeşlilköy’e ineceği gizleniyor. Halbuki, Atatürk Havaalanı bilgilerine bakınca bunu da elde ediyorsunuz. Zaten yurtdışı uçuşlarda tüm bilgiler mevcut. Yasak Türkiye’ye mahsus. Bu yolla birileri terör karşısında gizlilik falan elde ettiklerini sanıyorlarsa, buna en başta teröristler gülüyordur. Olsun, yasak yasaktır. Biz de toplumu yasaklarla yönetiriz.

ETİKETLER : Sayı:825

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics