Yazarlar 09 EKİM 2011 / 15:31

Yaşamı kolaylaştırmak

ali_akurgalGezgin yaşam. Hızlı internet, her yerden bağlantı, ev-ofis-şehir-kırsal alan kesintisiz hizmet. Peki ne için? İnternete girmek için. Sonra? Sosyal paylaşım sitelerine ulaşmak için. “Arkadaşınla bağlı kal”. Değecek mi? Evet, “Arap baharı” olarak adlandırılan ve sosyal paylaşım sitelerinden yönetildiği ileri sürülen hareket açısından değdi sanırım. Başka,? İşte orada duraksıyoruz. Bu sayılanların bir katma değer yaratma veya yaşamı kolaylaştırma ile ilintilendirilmesi kolay değil. Arada eksik halkalar var. Nasıl mı? “her an, her yerden trafik bilgilerine ulaşabiliyorum ve gideceğim yere hangi yoldan gideceğime karar verebiliyorum” dediğiniz vakit o eksik halka tamamlanmış, yaşam kolaylaşmış oluyor. Bunun da elbette, hem şebeke işleticisine bir katma değeri hem de ülkeye bir ekonomik değeri var.
İnternet üzerinde, bir kısmı da doğrudan satışla ilgili olan yüzlerce, binlerce uygulama var. Ama geleneksel ticaret, kişinin aradığını bulmasında hâlâ önde geliyor. Beklenen, internet üzerindeki yaşam kolaylıklarını, her zaman ve tek başvurduğumuz yöntem olarak casino online schweiz sık ve etkin kullanıyor olmak. Böylece kişi gittiği hiçbir “yabancı” yerde “yabancılık” çekmeyecektir: işte, gezgin yaşam.
Birkaç etken var bunu sağlayacak: bu uygulamalara ulaşabilecek gezgin terminaller (kasten telefon olarak adlandırmıyorum) yaygınlaşmalı, ki, bunlar, kişinin tek ve yegâne arama arayüzü olmalı; edinmenin ve kullanmanın bedeli kullanıcıyı üzmemeli; uygulamalar zengin biçimde el altında olmalı; bunlara özgü bir de, kullanıcının bulunduğu yere göre seçim yapacak arama motoru olmalı. Hele bir de, kişinin tanımadığı hizmet noktalarının değerlendirmesini (sertifikasyon) yapacak bağımsız kuruluşlar da web’de olsa, kullanıcıya güven de gelecek. Bu kuruluşlar, değerlendirmelerini, kullanıcıya isterlerse bir ücret karşılığı (komisyon) satsınlar, kullanıcının seçiminde yol gösterici oluyorlarsa, onlar da kazanır.
Fuarda, sözünü ettiklerimle ilgili neler gördünüz? Yaşamı gezgin ortama kaydıracak taban oluşmuş mu?

ETİKETLER : Sayı:841