Yazarlar 13 TEMMUZ 2015 / 06:26

Yaşlılara tablet var

2014’te AB’nin en yenilikçi şehri seçilen Barcelona, AB’de ilk kez sunulan iCapital ünvanını almıştı. Bunu haklı çıkartacak epey uygulamalar var şehirde, orası gerçekten bir Akıllı Şehir. En son uygulama ise, yalnız yaşamak zorunda kalan yaşlılara yönelik bir “Haydi gelin, sosyalleşelim” projesi.

Şehir Yönetimi, şimdilik pilot proje olarak, 200 kişilik bir yaşlı gruba tablet dağıttı. Bunlar, “normal” birer tablet gibi değil de, daha basitleştirilmiş komutlarla çalışıyor. Ama internete bağlanıyor, Skype gibi karşılıklı görüntülü konuşma mümkün, fotoğraf çekme ve paylaşma imkanı var, sesli mesaj iletiyor.

Bu kadarı bile, dijital devrimin dışında kalmış, sosyalliği azalmış, yalnızlıktan bunalan yaşlılar için mükemmel. New York’a 3 dönem belediye başkanlığı yapan (2001-2013) trilyoner iş adamı Michael Bloomberg’in vakfının öncülük ettiği “Belediye Başkanları Girişimi” yarışmasında Barcelona bu projesiyle 2014’te birinci olmuştu. Ödülü 5.6 milyon dolardı. Şimdi bu parayı, şehirde sayıları 20-40 bin hesaplanan yaşlılara tablet dağıtmakta kullanacak, eğer 200 kişilik fokus gruptan olumlu bir sonuç çıkarsa, ki çıkacaktır muhakkak. Proje, bu Ekim’de başlayacak. Kış boyu sürecek. Tableti, yaşlı bir nüfusun nasıl kullanacağı ayrı bir ilginçlik olacak. Orta vadede, şehirdeki bütün yaşlılara tablet dağıtarak onların da sosyalleşmesini sağlamayı amaçlıyorlar. Ama bu işin faturası 16.8 milyon dolar, ve şehir mecburen Bloomberg’in ve başkalarının sponsorluğuna başvuracaktır.

Barcelona’daki bu proje, şehrin iCapital’liğine uygun. Teknoloji, İnovasyon ve Girişimcilik İçin Şehir Girişimleri (CITIE), Accenture ve Future Cities Catapult tarafından yapılan ölçümlere göre New York, Londra ve Helsinki’nin ardından Barcelona dördüncü sırada yer alıyor. Bir sürü ölçüt var bu sıralamada, startup’lara sunulan fırsatlardan yerel yönetimin hal ve gidişine, açık veri uygulamasından inovasyona destek hevesine kadar... Dünyadaki 40 şehir ele alınmış: İstanbul yok. (Nasıl olsun ki?)

Kendisini İspanya’ya bağlı saymayan Katalonya Bölgesi, startup ekosistemi bakımından başkent Madrid’den ve ülkenin diğer bölgelerinden ilerde: 2012-14 arasındaki üç yılda Barcelona’ya yapılan startup yatırımı 52 milyon Euro’dan 176 milyona çıktı. Madrid’de bu artış 45 milyondan 60 milyona oldu. Ama Google, yeni kampüsünü Madrid’de kurdu: Bütün İspanya’ya startup kültürü taşıyacağız diyerek. Google, ilk kampüsünü 3 yıl önce Londra’da açtıktan sonra Tel Aviv ve Seoul’ü de ekledi. Madrid’in ardından Varşova ve Sao Paulo gelecek.
ETİKETLER : 1030

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics