Yazarlar 30 TEMMUZ 2017 / 11:35

YAZ İÇİN BEŞ ÖNERİ

Mart ayında Birleşmiş Milletler’in yıllık Mutluluk Raporu açıklandı (http://bit.ly/2urpspr).  Türkiye, dünyada 69. sırada. Daha mutlu olmak için, içinde yaşadığımız koşullarda yapabileceğimiz en önemli işlerden birisi, birey olarak kendimizi sürekli yenilemek ve geliştirmektir diye düşünüyorum. Yaz aylarını bu amaç yönünde değerlendirebiliriz. Bunu gerçekleştirmek için bir önerimi geçen ay sunmuştum (http://bit.ly/2uxgtmY). Üçü kitap, biri ODTÜ’nün sağladığı müthiş bir olanak olarak, dört öneri daha sunuyorum aşağıda.
 
Yaz okuması için kendime seçtiğim kitaplardan birisi, Mayıs’ta çıkan, Courtney Maum’un “Touch” (Dokun) romanı. Sanal dünya ile gerçek dünya arasında kalan Sloan adındaki kadının yaşadıklarını, duygularını ve düşüncelerini anlatıyor diye özetleyebilirim. Saygın eleştirmenlerden yoğun övgüler alıyor. Bu eleştirilerin birinde “kitabı okuduktan sonra cep telefonunuzu kenara bırakıp, etrafınızdaki ve yaşamınızdaki gerçek insanlara daha fazla ilgi duyacaksınız” diyor.
 
Türkçe’ye çevrilmiş olanlardan, hala dünya çapında popülerliğini koruyan ve beni etkilemiş olanların önde gelenleri: Yuval Noah Harari’nin “Homo Deus” kitabı ve Dave Eggers’in “Çember” romanı.
 
Daha önce de burada tanıttığım (http://bit.ly/2urrki6) “Homo Deus” kitabı kendimizi, dünyamızı ve geleceğimizi anlamak bakımından çok önemli, mutlaka okunması gereken bir kitap. “Çember” ise, görünüşte topluma müthiş yararlı hizmetler sunan bir teknoloji firmasının zamanla yaşamımızı tamamen kontrol altına alan bir deve dönüşebileceği üzerine. New York Times’a göre “çağrışımları korkunç olsa da okuması çok zevkli” bir roman.
 
Son önerim, bir kitap değil. Dünya tarihsel bir teknolojik devrimden geçerken, içine kapanık ve kısır bir gündemle yaşadığımız ortamda, bireyin sadece Türkçe kaynaklarla kendisini geliştirmesi pek mümkün değil. Örneğin, MOOC (Massive Open Online Course), hemen her konuda, dünyanın en iyi üniversitelerinden, internet üzerinden ders alma olanağı sağlıyor. Ama, İngilizce bilmek gerekiyor. Bilmeyenler için ise, AB desteği ile ODTÜ’nün sunduğu çevrimiçi dersler var: http://bilgeis.net/#/. Bu müthiş fırsat değerlendirilmeli.
 
 
ETİKETLER : 1132