Yazarlar 11 ŞUBAT 2013 / 08:30

Yazılım olmadan asla

Manşet haberimizde de okuyacağınız üzere Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yazılım sektörümüzle ilgili harika rakamlar açıkladı. Çağlayan’a göre ülkemizin 2013 yılı için yazılım ihracat hedefi 1 milyar dolar. 2023 vizyonu çerçevesinde ise bu rakamın 10 milyar dolara çıkması hedefleniyor. Buraya kadar her şey normal hatta harika ama bir de madalyonun diğer yüzüne bakalım dilerseniz.
Benim bu konuda aklıma takılan ilk birkaç soru şu: Hangi ürün, hangi şirket, hangi yazılımlar bu rakamlara ulaşmamızı sağlayacak? En güçlü olduğumuz alan ERP bile çok uluslu şirketlerin baskısıyla ezilirken, bu alandaki en değerli şirketlerimizden bir tanesini yabancılara satmışken, mobil dünyada bu kadar başarılı ancak bu kadar verimsizken nasıl olacak da olacak bu 1 milyar dolar ihracat?
Yeni yönetimiyle birlikte YASAD son dönemin en faal bilişim STK’sı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Geçen hafta İzmirli yazılımcı dostlarımızla yaptığımız sohbetlerde ortaya çıkan fikir de YASAD’ın desteklenmesiydi. Evet, biz basın ya da diğer STK’lar olarak YASAD’ı ve doğal olarak yazılım sektörünü destekleyelim de ya diğerleri?
ETİKETLER : Sayı:908

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics