Yazarlar 01 ARALIK 2014 / 10:07

Yazılım para ediyormuş!

Yazılım, meğerse (!) Türkiye’ye % 80 oranında katma değer sağlıyormuş. 2013’te yazılım, 6.8 milyar Dolarlık ticaret hacmine ulaşmış. 690 milyon Dolar ihracat yapmış. Halen 70 bin kişi bu alanda çalışıyormuş.

Bu bilgileri, BST Bakanı Fikri Işık, Türkiye Yazılım Sektörü Çalıştayı’nda açıkladı. Girişimci Bilgi Sistemi’nden...

BST Bakanı’nın, yazılımın “işe yaradığına” dair bu sözleri umut verici. Yazılımın, “devlet katında” itibar göreceğinin işareti. Yazılıma dair bir strateji hazırlanıyor örneğin. Ülkemizde stratejiler, lafta bol ve pırıltılı, uygulamada kof ve denetimsiz olmasıyla, vaktinden önce sessizce ölmesiyle ünlüdür. Ama yine de konuya olumlu bakmamız gerekiyor.

Çünkü hükümet, bir yazılım sektörü çalışma grubu kurulmasını, bir oyun sektörü stratejisi oluşturulmasını öngörüyor. Hatta, yazılım şirketleri için lokasyon bağımsız destekler oluşturulmasını da... Bu üç “niyet,” hala  nihai şeklini almasını beklediğimiz 2014-18 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı Taslağı’nda 86-94. sayfalarda.

Bu arada, bir Yazılım Platformu kuruldu. Oyun Platformu da kurulmalı.  Bu ikisi, yazılımı Türkiye için uçurmalı. Zaten Yazılım Platformu, “% 20 büyüyen oyun sektörü, Türk yazılım şirketlerinin odaklanması gereken önemli alt sektörlerden,” dedi bile. Bu arada Bahçeşehir Ü, BUG Oyun Lab’dan sonra Oyun Tasarım yüksek lisansını açtı. ODTÜ’nde Atom adlı bir ön-kuluçka yapılanması var. Hacettepe’de Bilgisayar Animasyonu ve Oyun Teknolojileri yüksek lisansı var. Bilgi, Oyun Tasarım ve Geliştirme bölümü için YÖK iznini bekliyor.

 

 
ETİKETLER : 998

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics