Yazarlar 18 ŞUBAT 2013 / 08:00

Yedek almayan CIO

İstanbul’un karmaşık trafiğinde ilerleyen genç mühendis bir hayli uzun zamandır bipleyen çağrı cihazını açar. Kısa mesajın tümünü görmek için cihazın sağındaki ilerletme tuşuna dokunur. Mesajı yollayan teknik müdürdür ve ülkenin en büyük otel zincirlerinden birinin Esentepe’deki oteline gitmesini istemektedir. Çağrının, dispetcher yerine müdüründen gelmesinden önemli olduğunu anlayan genç mühendis direksiyonu Esentepe istikametine kırar.

Sistem odasının önündeki kalabalıktan, yüksek sesli konuşmalardan anlaşıldığına göre durum ciddidir. Otelin ana sunucusu olan orta büyüklükteki bilgisayarın sistem diski arızalanmıştır. Uzman mühendisin ilk sorusu yedeklemenin olup olmadığı olur. Maalesef diskin güncel yedeği yoktur.

Sistemi sistem kartuşu ile açar, diske ulaşmaya çalışır, tüm bildiği yöntemleri uygular uzaktan erişim araçlarını kullanır, konuyu markanın yurtdışındaki destek merkezine yükseltir. Ancak ne yaptıysa diske bir türlü ulaşamamıştır. Diski değiştirmekten başka yapacak bir şeyi kalmamıştır, öyle de yapar diski değiştir, sistem dosyalarını yüklemesine rağmen yedek olmadığı için diğer bilgi dosyalarını yükleyememiştir. Sistem tekrar çalışmaya başlamıştır ancak müşteri bilgileri olmadığından uygulama programları kullanılamamaktadır. Sistem odasında soğuk bir hava esmekte ön büro müdürü ağlamaklı bir sesle mahvolduklarını söylemekte, diğer yöneticiler ise dokunsan ağlayacak haldedir.

Genç mühendisin otelin muhasebe ve insan kaynaklarında bulunan terminallerindeki birkaç ufak tefek işi halletmesi bir iki saatini daha almıştır. Otelin garajındaki arabasına doğru inerken merdivenlerde otelin CIO’su ile karşılaşır. CIO’nun yüzü bembeyazdır, birkaç dakika önce genel müdür odasına çağırmış ve iş akdini sonlandırmıştır.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics