Yazarlar 11 KASIM 2013 / 08:36

Yeni bir paranoya dönemi…

NSA skandalı her geçen gün yeni bir boyut kazanırken dinlenen ülkeler listesine de yeni isimler ekleniyor. Bu gelişmeler sadece ülkeleri değil şirketleri de yakından ilgilendiriyor. Artık farklı ülkelerdeki şirketlerin, teknoloji yatırımı yaparken özellikle ABD’li BT şirketlerine, “Devletiniz istediği takdirde bilgilerimizi verir misiniz?” diye sormaya başladıklarını duyuyoruz. Kısacası yeni bir “paranoya” dönemi ile karşı karşıyayız.
Bu durum ister istemez bulut bilişimin de sorgulanması anlamına geliyor. Buradan bulutun yok olacağı anlamını çıkartamayız ama “ülkesel bulut” modelleri ortaya çıkabilir. Örneğin bazı kesimler tarafından Avrupa’nın kendi bulutunu oluşturma zamanının geldiği savunulurken, İsviçre, Fransa, Almanya, İsveç gibi ülkelerde de benzer çalışmaların başladığı ya da kurumların yerel operatörlere yöneldiği yönünde bilgiler gelmeye başladı bile.
Bir ülke eğer kendi teknolojisine sahip değilse, ne yaparsa yapsın teknolojisini kullandığı ülkelerin nefesini her zaman ensesinde hissedecektir.
ETİKETLER : Sayı:945
YORUMLAR
T.C. 12 KASIM 2013 / 21:55 0 0
Internet'in bir kırılma noktasına doğru gittiğini görüyorum . Bu kırılma ne zaman olur? O konu müneccimliğe girer. Tüm dünyada devlet ceberrutluğuna karşı, gezi olayına benzer bir çıkışın olmasını olası görüyorum. Bunun için tüm dünya insanlarının bir başkaldırı başlatması gerekiyor. Amaç nedir? Amaç daha fazla özgürlük, ve mahremiyet olacaktır. Yeterince gözetlendik ve daha bir süre bu gözetlenmenin devam edeceği anlaşılıyor.

ENOUGH IS ENOUGH.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics