Yazarlar 21 ŞUBAT 2010 / 18:00

Yeni Demir Perde

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Washington’daki basın müzesi Newseum’da 21 Ocak’ta yaptığı konuşmada internet ve özgürlük konusuna değindi. Uzun konuşmasından sadece birkaç paragraf:
*
Bugün size şu an konuşurken çeşitli hükümetlerin sansürcüleri, sözlerimi tarihin kayıtlarından silmek için canla başla çalışıyor. İki ay önce Duvar’ın yıkılışının 20. yıldönümü için Almanya’dayken törende, Duvar’ın ötesindeki baskı yönetimine karşı cesur insanların, görüşlerini dile getirmek için “Samizdat” denilen yer altı gazetelerini dağıtmaları övgüyle anıldı. Bu yayınlar Doğu Bloku diktatörlüklerinin iddia ve amaçlarını sorguluyordu. Pek çok insan bu yayınlar için ağır bedeller ödedi. Ama onların fikirleri Demir Perde’nin betonunu delmeye, dikenli tellerini yırtmaya      yardımcı oldu.
Berlin Duvarı, bölünmüş bir dünyayı simgeliyordu. Bugün internet, bölünme değil birleşmeyi simgeliyor. Ama iletişim ağları dünya çapında yayılsa dahi sanal duvarlar da inadına yükselmeye devam ediyor.
Bazı ülkeler elektronik sınırlar koyarak, halkını dünyanın ağlarından yararlandırmıyor. Arama motorlarından sözcükleri, isimleri, cümleleri çıkartıyor. Böylece, halkın barışçıl bir şekilde siyasal faaliyete katılma hakkını çiğniyor. Bu davranışlar insan haklarına aykırıdır. Bu tür sınırlayıcı uygulamalarla yeni bir İletişim Perdesi (Demir Perde gibi) dünyanın büyük kısmına çekilmektedir. Ve bu perdenin arkasında kalanlar için videolar ve bloglar, günümüzün Samizdat’ı olmuştur.
ETİKETLER : Sayı:759

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics