Yazarlar 22 TEMMUZ 2011 / 12:21

Yeni işbirliği yeni ürün

Geçtiğimiz yıl son çeyrekte satılan akıllı telefon sayısı 90 milyon adet iken,  PC sayısı 100 milyon adet gerçekleşti. Artık her an, her yerde internete erişim çok değerli hale geldiğinden bu oran önümüzdeki yıllarda daha da değişecek ve PC satışları akıllı telefon satışlarının gerisinde kalacak görünüyor. Artık cebimizde taşıdığımız internet ile her işimizi halletmek istiyor, ortam ve platform bağımsız birçok beklenti içine giriyoruz. Artık bu dünyada yer almayan bir hizmeti yetersiz gördüğümüz bile oluyor. Her donanıma değer katan yazılım olduğu gibi, telefonları da akıllı hale getiren ise yine yazılımlar.
Mobil yazılım dünyası ise yazılım geliştiricilere üç farklı alternatif sunuyor. Akıllı telefonların kendilerine özel yetenekleri sayesinde telefonların üzerinde koşan işletim sistemlerinin kendi geliştirme dilleri ile geliştirme yapılması en etkin çözümleri sunarken; uygulamayı bir kere yazıp,  her telefonda çalışmasını sağlayan ortamlar en hızlı çözümleri sunuyor. Bu iki alternatifin avantajlarını birleştiren üçüncü alternatif ise karşımıza hazır hedef ortam kütüphaneleri sunuyor.
Mobil yazılımlar biraz daha üzerinde koşacağı işletim sistemi bazlı geliştirildiği şu günler, verimlilik ve bakım maliyetleri nedeniyle zamanla yerini çoklu platform bazlı yazılımlara bırakabilir. WAP ise artık raflardaki yerini alacak gibi görünüyor.
Mobil işletim sistemi tarafında ise önümüzdeki dört yıl ise zorlu bir savaşa sahne olacak.  Pazar lideri donanımların tercihleri kadar Microsoft, Google, Apple gibi yazılım devlerinin stratejileri ve ürünleri sonucu şekillendirecek. Mobil uygulamalardaki bu sonuç ise tabii ki bizlerin deneyimlerini geliştirerek değiştirecektir.  Bu değişim ile kullanılabilirlik terimini biraz daha kullanır hale geleceğimiz görünüyor.  Bu değişim aynı zamanda, tekrar kişisel bilgisayarlarımızda kurulu olan veya web’den kullandığımız yazılımları da etkileyecektir. Mobil yazılımlar belki de ilk kez PC yazılımlarına kullanılabilirlik dersi verecektir.
ETİKETLER : Sayı:831
YORUMLAR
Mehtap S. 25 TEMMUZ 2011 / 21:55 0 0
"Mobil yazılımlar belki de ilk kez PC yazılımlarına kullanılabilirlik dersi verecektir." çok güzel bir söz. tebrik ederim.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics