Yazarlar 24 HAZİRAN 2013 / 08:12

Yeni işsiz mühendisler geliyor

Nükleer Enerji Mühendisliği konusunda yüksek lisans okumuş, elektronik ve haberleşme mühendisliği mezunu BT sektörü çalışanı olarak aşağıdaki konuya duyarsız kalamadım. Birçok meslek birliğinin açıklamaları ile haberini aldığım aşağıdaki duyuruyu yorumsuz olarak sizlere sunuyorum.
http://www.yok.gov.tr/web/guest/duyurular:
Yükseköğretim Kurulumuz tarafından Teknik Öğretmenler için mühendislik tamamlama programlarına giriş çalışmaları sonuçlandırılmıştır. Bu çerçevede teknik öğretmen unvanını alanlar için mühendislik tamamlama programına giriş sınavı yapılacaktır. Sınav ÖSYM tarafından 21 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak olup; başvurular 10-17 Haziran 2013 tarihleri arasında alınacaktır.
Mühendislik tamamlama programına başvuru yapabilecek teknik öğretmenlik programları, Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Döküm Öğretmenliği, Elektrik Öğretmenliği, Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, Enerji Öğretmenliği, Kalıpçılık Öğretmenliği, Kontrol Öğretmenliği, Makine Öğretmenliği, Makine Resim ve Konstrüksiyonu Öğretmenliği, Mekatronik Öğretmenliği, Metal Öğretmenliği, Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği, Otomotiv Öğretmenliği, Talaşlı Üretim Öğretmenliği, Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği, Tekstil Öğretmenliği, Tekstil Terbiye Öğretmenliği, Telekomünikasyon Öğretmenliği, Tesisat Öğretmenliği ve Yapı Öğretmenliği’dir.
http://www.osym.gov.tr/dosya/1-69218/h/muhendislik-tamamlama.pdf:
1. Bir makinenin M çarkı 4 tam dönüş yaptığında, N çarkı 3 tam dönüş yapmaktadır. M çarkı bir tam dönüş yaptığında, N çarkı kaç derece döner?
2. Ardışık terimleri arasındaki fark hep aynı olan dizilere aritmetik dizi denir. Böyle bir dizide, x1: 2, x2:6 ise, x7 kaçtır?
İMO Açıklamasından:
...Bütün bilimsel ve teknik veriler Teknik Eğitim Fakültelerinde uygulanan programın mühendislik için yeterli olmadığını ortaya koymaktadır. Mühendislik eğitiminin ve mühendislik mesleğinin sorunlarının, teknik öğretmenleri “mühendisleştirerek”, mühendislerin sayısını artırarak çözülmesi mümkün değildir. Bu yolla sorun çözülmeyecek, yeni sorunlar açığa çıkacaktır.
İnşaat Mühendisleri Odası, YÖK`ü, mühendislik mesleğinin önemini, kendine has özelliklerini ve mesleki-bilimsel esasları gözeten bir yerden, bir kez daha düşünmeye, konu ile ilgili Meslek Odalarının görüş ve yaklaşımlarını almaya, ülke gerçeklerini görmeye çağırmaktadır.
İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu
ETİKETLER : Sayı:927

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics