Yazarlar 10 HAZİRAN 2012 / 14:31

Yeni nesil internet şubesi

Web 2.0 ile birlikte internet dünyasında çok fazla şey değişti. Bu değişiklik sosyal medya uygulamalarındaki patlamalar ile kendini çok önce gösterdi ama iş dünyası da bu gelişmeleri çok yakından takip edip fırsatları çok iyi değerlendirdi.  Web 2.0 yaklaşımı, kullanıcıyı web senaryolarında düşük etkili bir paydaş olmaktan çıkarıp, kullanıcıyı içerik belirleyen, sistemi besleyen, bulunduğu ortama, senaryoya hayat veren pozisyona konumlandırdı.
Özellikle, daha ne olabilir ki denilen alanlarda sürpriz değişiklikler takipçilerini çok heyecanlandırdı. Bunlardan bir tanesi de internet bankacılığı alanında oldu. Web 2.0 ile birlikte internet şubeleri için radikal değişiklikler hayata geçirildi. Gelecek nesil internet şubesi veya yeni nesil internet şubesi olarak adlandırılan değişiklikler ile birlikte sadece para transferi yapılan, sadece hesapların açılıp kapandığı, hesap veya kredi kartı hareketlerinin görüntülendiği uygulamalardan çok uzaklaştı. Kullanıcıya özel birer şube haline getirildi. Kullanıcısını tanıyan,  internet şubesine o gün ne için girdiğini bilen ve buna göre ana sayfayı, menüyü en etkin hale getiren yaklaşım sergilendi.  Müşterisinin önümüzdeki günlerde nakit akışıyla ilgili bilgileri veren, hatırlatmalar yapan, özelleştirilebilir arayüz sunan, zengin içerikli, hızlı ve kullanışlı bir 7/24 şube haline getirildi. Bunların yanında yeni nesil özelliği sunan şu fonksiyonlar sağlandı.
- Kişiselleştirilebilir ve uyarlanabilir şubeler oldu. Hesabıma para yattığında SMS istiyorum ayarı yapabilir olduk.
- Google map, hava durumu, hisse takip gibi değerli üçüncü parti içerikler ile zenginleştirildi.
- Aynı ekranda çoklu hizmetler verilmeye başlandı. Finansal olmayan hizmetler de bu ortamdan verilmeye başlandı. Uygulama portal gibi çalışmaya başladı.
- Yeni geliştirme modeli getirildi. Her kullanıcı istediği hizmeti etkinleştirebilir oldu.
- Kullanılabilirliğin sınırları zorlandı. Kullanıcıyı tanıyan, sahip olduğu ürünleri bilen ana sayfalar yazıldı.
- Görme engelli müşterilerin kullanabilmesi sağlandı.
- Sunucu tabanlı yazılımdan çok istemci taraflı yazılım gibi çalışması sağlandı.
Bu fonksiyonların çoğunu son yedi ay içinde on bin adam günden fazla eforla, benim de acizane içinde bulunduğum mükemmel bir ekiple, örnek gösterilen bir proje olarak gerçekleştirdik.
ETİKETLER : Sayı:875

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics