Yazarlar 21 ARALIK 2010 / 19:31

Yeni yıl planları

Yılın sonunu bulduk. Dönüp geriye bakıp neler yaptık demenin, yanlışlarımızdan ders alıp doğrularımız üzerine gelecek inşa etme planları yapmanın vaktidir. Bu çalışma genelde “bütçe” çalışması içerisinde yapılıyor. Hükümet de ertesi yılın bütçesini oluşturarak ülkeye yön veriyor, şirketler de kendilerine. Önümüzdeki senenin planlarını yaparken okumanızda yarar gördüğüm bir belgeden söz edeceğim1. Ülkemizdeki işletmelerin sayıca çoğunluğu KOBİ. Fikri mülkiyetini kendi üreten çoğu bilişim şirketi de bu boyutta. Bakınız Dünya Bankası raporunun KOBİ bölümünde anlam olarak neler diyor:
Türkiye’nin kriz sonrası sağlıklı büyümesinde anahtar işletmeler KOBİ’lerdir. Bunlar istihdamın yüzde 79’unu barındırır, yatırımların yüzde 45’ini yapar, toplam satışların yüzde 67’sini, ihracatın yüzde 25-30’unu sağlarlar. Yaratılan katmam değerin yüzde 57’sini, banka kredilerinin yüzde 25’ini kullanarak ortaya koyarlar. KOBİ’lerin sağlıklı gelişmesi, bir yanda istihdamı artırırken, diğer yanda da tabana yayılmış sermaye birikimini sağlar. Sağlıklı bir KOBİ yapılanması, ülkenin yabancı kaynaklı ekonomik sarsıntılara dayanıklılığını artırır.
Rapora göre, Türkiye’de KOBİ oluşturmak yabancı ülkelerdeki koşullara aşağı yukarı denk kolaylıkta. Ancak, Türkiye’dekiler, işlerini geliştirmek açısından, yabancılara göre kısır kalıyorlar. Yeni kurulmuş bir KOBİ’nin işini genişletmesi kolay olmuyor. KOBİ’lerimizin teknoloji yaratma ve kullanma düzeyi de yabancılara göre düşük. Özetle, teknolojik açıdan KOBİ’lerimiz “nal topluyor”.
Bilişim sektöründe, ağırlık yazılımda. Teknik hizmet sınıfına giren bir kısım çalışma alanlarında da ağırlıklı olarak yazılım kolaylıklarının uyarlanması veya uygulanması işleri yapılıyor. Teknoparklar, bu tür çalışmaların yapılması için en uygun ortamlar olarak görünüyor. Mal girişi ve çıkışı yok, üretim sanal. Teknoparklar da buna öyle uyum göstermişler ki, yazılım odaklı tasarım ana çalışma alanına dönüşmüş.
Yeni yıl için plan yapacak meslektaşlarıma, raporu okumalarını, yabancı gözüyle nasıl göründüğünüzü görmelerini öneririm.
1 http://tinyurl.com/379src5
ETİKETLER : Sayı:800

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN