Yazarlar 07 OCAK 2013 / 08:00

Yeni yılda vaatler

MEB Bakanı:
“Tablet ve tahtaların Türkiye’de üretimiyle ilgili bütün hazırlık çalışmaları yapıldı. Zaten tahtaları Türkiye’de üretmeye başladık. Tabletleri de Türkiye’de üretecek şekilde yakında ihalesini yapıyoruz. Bu yıl, Türkiye’de ne kadar lise varsa tamanına akıllı tahta döşedik. Tam 85 binden fazla akıllı tahta döşendi. Önümüzdeki yıl ne kadar geri kalan lise varsa tamamına döşeyeceğiz. Bu yıl 50 bin civarında tabletin ihalesi yapıldı. Dağıtıyoruz. 40 bin tabletin ihalesi bitmek üzere. Onu da dağıtacağız. 90 bin civarında tablet dağıtmış olacağız. Muhtemelen yeni yılın ilk 3 ayında 11 milyon tablet için ihale yapacağız. Onun Türkiye’de üretimiyle ilgili zemin ve zaman da kazanmak istiyoruz.” (25.12.12. Suriçi Grubu Derneği’nin Barcelo Eresin Otel’deki İstanbul Toplantıları’nda)


* 2012 yılında 803 milyon lira ayrılan FATİH Projesi’ne 2013 bütçesinden 1.4 milyar lira ayrıldı.
• FATİH Projesi ülke genelinde kademeli olarak yaygınlaştırılacak. [Hükümetin 2013 için öngördüğü 356 hedef listesinden...]
• Çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu’ya olmak üzere 900’e yakın yerleşim bölgesine internet altyapısı kurulacak.
• Akıllı kimlik projesi kapsamında 2013 sonuna kadar 10 milyon vatandaşa TC kimlik kartı dağıtılacak.
• İlk, orta ve lise öğretiminde siber güvenlik eğitimleri yaygınlaştırılacak. Müfredatta yer alan bilgisayar derslerinde siber güvenlik konusuna yer verilecek. FATİH Projesi’ne siber güvenlik eğitimleri dahil edilecek.
• Üniversitelerde siber güvenlik konusunda Ar-Ge laboratuvarlarının kurulması teşvik edilecek ve destekleyecek programlar oluşturulacak.
ETİKETLER : Sayı:903

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics