Yazarlar 18 KASIM 2013 / 08:06

Yenilikçi miyiz?

OECD tarafından ilk kez hazırlanan Becerilere Bakış 2013 Raporu’nda Türkiye’de, yenilikçiliğin özel sektör iş/çalışma yaşamındaki rolü için sorular (Skills Outlook: Survey of Adult Skills):
• Son üç yıl içinde çalıştığınız iş yerinde yeniden yapılanma/yeniden örgütlenme olarak tanımlanacak bir yapısal değişiklik oldu mu? İş/çalışma ortamınızı etkiledi mi? (Tablo A1.7a, sayfa 255):
Türkiye’de “evet, etkiledi” diyenlerin oranı yüzde 20,80.
OECD ortalaması yüzde 36,92.
Türkiye, 34 ülke içinde bu oranla 33. sırada. En altta Polonya. En üstte Finlandiya yüzde 52,20.
• Son üç yıl içinde çalıştığınız iş yerinde yeni süreçler/teknolojilerin kullanılmaya başlandı mı? İş/çalışma ortamınızı etkiledi mi? (Tablo A1.7b, sayfa 256):
Türkiye’de “evet, etkiledi” diyenlerin oranı yüzde 22,90.
OECD ortalaması yüzde 44,88
Türkiye, 34 ülke içinde bu oranla -yine- 33. sırada. En altta Bulgaristan. En üstte İsveç yüzde 57,30.
466 sayfalık raporda iki sayfaya sıkışmış bu istatistikler, Türkiye’nin neden ve nasıl rekabetçilikte “orta-vasat” kaldığını, “orta gelir tuzağı”na düşmekle düşmemek arasındaki o “kader çizgisi”nde yürüdüğünü gösteriyor. Çünkü durmadan usanmadan inovasyon-yenilikçilik-yenileşim-yenilik diye sayıkladığımız halde, “son üç yılda” bile bu işin, Türk özel sektör iş/çalışma yaşamında bile cılız bir şekilde ilerlediğini anlıyoruz. Kamu sektörü konu dışı.
İşin bir de şu boyutu var: Neden İsveç, Finlandiya, Danimarka v.b. gibi “malum” ülkelerde “evet, etkiledi” oranları yüksek? Bu ve benzeri ülkeler zaten yenilikçilikte ileri değil mi? Hah, işte, zaten sorun tam o noktada! Onlar, yenilikçiliği “zaten” bir yaşam tarzı olarak yaşadıkları için, o hızla devam ediyorlar. Oralarda yenilikçilik, yaşamın ta kendisi...
ETİKETLER : Sayı:946

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN