Yazarlar 13 MAYIS 2012 / 12:04

Yiğit

Yerli bir otomotiv markası yaratmak büyük iş. Böyle bir eylem, bir “babayiğit” gerektirir. Bu büyük adamların harcı. Biz, bir kısım bilişim çözümleri için daha sık rastlanan “yiğit” arayışına girebiliriz.
Bir iş var, çok karmaşık değil. Dahası, bir büyük firma bunu “sosyal sorumluluk bütçesi” ile rahatlıkla çözer. Ama bir kısım kamu kurumlarının da “niyetli” olması gerek. Hani, yerli (millî) bir marka yaratacağız ya? Kamu bu işin içinde olmazsa, olmaz.
Yapılacak iş, Belediyelerin ve Karayollarının sâhibi olduğu yolları, harita üzerinde, belli uzunluktaki, kavşaktan kavşağa gibi mantıklı parçalara ayırmak ve her bir parçaya ulusal bir numara vermekle başlıyor. Diyelim, FSM -Kavacık arası Avrupa yönüne 16.843; Anadolu yönüne 16.844. Bu bir veritabanı oluşturma işi, GIS ağırlıklı. Sonra, yol parçasının üzerinde akan trafiğin araç/dakika cinsinden akıcılığını ve 100 metrelik yol başına düşen araç sayısı cinsinden de yoğunluğunu ölçmek. Her ne kadar, bu iki kavramı bir diğerinin zıttı gibi kullansa da, en azından İstanbul Büyükşehir Belediyesi kurulu altyapısı ile bu değerleri çok etkin biçimde ölçebilir. Bu da işaret işleme teknikleri ile yapılacak ikinci bir bilişim işi.
Ardından, tanımlı yol dilimlerinin araç yoğunluğu ve akış hızlarını, uluslar arası standartlara uygun biçimde derlemek ve bunu FM bandında yayın yapan bir ulusal radyonun bilgi kanalından (TP) yayınlamak gelir. Bu da bir iletişim projesi. Bu radyonun verici gücünün yüksek olması, arazinin kuytu yerlerinde de hizmet verebilmesi açısından iyi olur. Eğer “sanat” kapsamında yakında özelleştirilmeyecekse, TRT’nin bir radyosu bu iş için çok uygundur.
Gerisi, araçlarınızdaki yol bulma (navigasyon) aygıtlarına kalıyor. Onlar, bu bilgilere dayanarak sizi, gideceğiniz yere, trafiğin en rahat olduğu güzergâhtan götürürler. Hocanın dediği gibi “hazır parayı görünce, gevrek gevrek güldüğünüzü” hissediyorum. Tüm bu işler için bir “yiğit”in ortaya çıkıp, GIS ağırlıklı veri tabanı oluşturma işi ile, ölçümlerin derlenmesi işini yürütmesi yeterli.
Neredesin, yiğit?
ETİKETLER : Sayı:871

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics