Yazarlar 03 ŞUBAT 2014 / 08:06

Yılda 60,000 soru çözmek

OECD tarafından yapılan PISA araştırmasındaki yüzlerce grafik ve tablo, Türkiye dahil OECD ülkelerinin eğitim durumunu ortaya koyuyor. Rapordaki en temel göstergeyi alıp, üzerinde konuşup, unutuyoruz. OECD ise aralıklı olarak, PISA Raporu’nun her bölümünü ayrı ayrı ele alıp inceleyen ayrıntılı yorumlar yayınlıyor. Bunlardan sonuncusu, Rapor’un 3. Bölümü’nün yorumu olan “Ders Asma ve Okul Kırma” idi (Who are the school truants? PISA Raporu’nda aynı konu: 31-54. sayfalar arasında “Engagement with and at School”).
Yukardaki grafik ne kadar görülüyor bilemiyorum, ama hap yapıp özetliyorum:
Şanghay Çin, Japonya ve Kore öğrencileri okulu asmıyor. Gri “devam” çizgileri solda... İtalya, Türkiye ve Arjantin öğrencileri okulu asıyor. Sağ tarafa doğru giden mavi çizgiler... Türkiye, bu ve benzeri tabloların hep dibinde. (Fig.III.2.8)
Türkiye için bu “normal.” Çünkü öğrencilerimizin “okula ihtiyacı yok (!)” Onların dershaneye ihtiyacı var.
Bir yerel gazetedeki haberi, dershane ismini kullanmadan özetliyorum:
“Falan dershane, 9 kişilik dersliklerde 710 saat “normal” ve 150 saat özel ders veriyor. Yılda ortalama 60,000 soru çözen öğrenciler, aynı zamanda 800’ü aşkın “yaprak test” çözüyor. Bu dershane, öğrencileri 19 kitaptan oluşan, konu anlatımlı “bilmem ne seti” ile sınava hazırlıyor. Öğrenci, istediği gün istediği öğretmenden ders alabilir. Derste anlayamadığı bir konuyu birebir öğrenme imkanı var. Randevusunu internet üzerinden alır. İstediği konuda 40 dakikalık 6 özel ders alabilir. Bu da yılda 150 saat eder.”
ETİKETLER : Sayı:957

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN