Yazarlar 21 TEMMUZ 2014 / 08:09

Yöneticiler ve maymunları

5 kişiyi yönetip vakit bulamayan yöneticiler ile 5000 kişiyi yöneten ama daha fazlasını yapmak için hevesli olanları gördükçe karar verdim araştırmaya. Nedir bu işin sırrı? Sadece çok çalışmak olmamalı. 5 kişiyi yöneten daha fazla çalışıyordu zira… En sonunda temel soruyu sordum kendime. Yönetim zamanı nasıl yönetilir diye. Konuyla ilgili makaleleri blogları incelemek üzere oturdum bilgisayarın başına. Google arama kutusuna “Managing Management Time“ diye yazdım ve kendimi şanslı hissediyorum butonuna bastım. Gerçekten şanslıydım.
Yıllar önce yazılmasına rağmen günümüzde de geçerli olan yönetim sosyolojisi tadında bir teze ulaştım. Yöneticinin omuzlarındaki maymunları anlatıyordu. Gözümde geçmiş konuşmalar, durumlar canlandı. Hey gidi maymunlar nasıl da gerçeklerdi?
1989 yılında düşünülmüş ve ortaya atılmış bir tez. Her organizasyonda yapılması gereken işleri, yerine getirilmesi gereken görevleri birer maymun olarak görüyor, tanımlıyor. Bu maymunların sorumluluğunu ise çalışanlara veriyor. Ancak bazen çalışanlar kendi sorumluluklarını yerine getirmekten bilerek veya bilmeyerek kaçınıyor ve maymunu yöneticisinin omuzlarına aktarıyor. Maymun çok hareketli olduğu için bu çok da zor olmuyor. Senaryo ile aktarayım.
Çalışanın bir problemi var ve üzerinde fazla düşünmek istemeden yöneticisini gördüğü yerde durduruyor. “Bir problemim var ve nasıl çözüleceğini bulamadım” diyor. Maymun çalışanın omuzlarında duruyor. Yönetici “Nasıl bir problem?” dediğinde maymun bir ayağını yöneticinin omuzuna atıyor. “A yaptım böyle oldu, B olsaydı şöyle olurdu ama Z riski çıktı, C zaten olmazdı” diyor çalışan. Yönetici başka bir işle meşgul; konuyu ayaküstü çözemeyeceğini anlıyor. “Tamam ben bu konuyu biraz düşüneyim” diyor ve maymun tamamen çalışanın omuzundan yöneticinin omuzuna geçiyor.
Çalışan rahatladı ama yöneticinin omuzlarındaki maymun sayısı arttı. Çalışan işin sonucunu da merak ediyor ve yöneticisine “Tamam o zaman siz bana haber verirsiniz” diyor. Yöneticisi de artık çalışanına raporlamaya tam da bu nokta da başlıyor.
Hikayenin özü bu. Ancak benim kafamdaki sorular dağıldı, taşlar yerlerine oturdu. Delege etmenin (Maymunları paylaşmanın) önemini ve gerekliliğini daha nasıl güzel anlatabilirlerdi ki!
Şimdi lütfen düşünün omuzunuzda size ait olmayan kaç maymun var diye. Eğer fazla ise lütfen sahiplerini bulun. Bir de size ait olup da yöneticilerinizde olan maymunlarınıza da sahip çıkın. O maymunlar sizin şirketteki varlık nedeniniz olabilir.
ETİKETLER : Sayı:981

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics