Yazarlar 26 MAYIS 2014 / 08:10

Yönetim kurulunu buluta ikna yöntemleri

Bu köşede son birkaç yıldır sürekli olarak bulut bilişimin faydalarından, sektöre getireceği avantajlardan bahsediyorum. Müşteriler ile konuştuğumuzda da, her yerden ve her cihazdan bilgiye ulaşımı kolaylaştıran ve iş sürekliliğini garanti eden bulut bilişimin, birçok müşteri tarafından denenmeye ve kullanılmaya başlandığını görüyoruz.
Geçen hafta bulunduğum bir etkinlikte, birçok sayıda kurumsal müşterimiz ile görüşmeler yapma şansına sahip oldum. Maalesef hala bu konuda birçok şirket patronunun bulut bilişime soğuk baktığını anlamaktayım. Dolayısı ile bu haftaki yazımızın konusunun, yönetim kuruluna ya da şirket sahibimize, bulut bilişimin fayda ve yetkinliklerini nasıl anlatabileceğimiz olmasına karar verdim.
• Birçok kuruluşta, finans müdürlerinin ya da şirket sahiplerinin, maalesef hala BT’ye bir masraf kapısı olarak baktıklarını görmekteyiz. İşte bulut bilişimin “Kullandığın kadar öde” yapısı, en önemli avantajı herhalde. Kontrat temelli ve sadece kullanılan hizmetler kadar para ödediğimiz bulut bilişim hizmetlerini üst yönetime sanırım fiyatından başlayarak anlatmakta fayda var.
• Teknolojiye uzak olanların tahmin ettiklerinin tersine, bulut bilişim, çoğu durumda şirket içindeki yerel bilgisayar ağımızdan daha güvenli. Çünkü internet üzerinden banka web sitemize nasıl giriyorsak, aynı kriptolama standart ve teknolojilerini kullanıyor. Bu konudaki önyargıyı kırmak için, bahsedeceğimiz ikinci konu da bu olsa gerek.
• Bulut bilişim üzerinde tüm sistemlerin ve uygulamaların gerekirse birden çok konumda ve sanal makinada yedeği alınabilmekte. Dolayısı ile iş sürekliliği konusu, yöneticilerimizi ikna edebileceğimiz üçüncü konu olabilir.
• BT ekiplerinin başını ağrıtan veri depolama, yedekleme ve güvenlik regülasyonları, standartlara ve kanunlara otomatik olarak uyan bulut bilişim sistemlerinin en önemli artılarından bir diğeri olsa gerek.
• Ölçeklenebilirlik ve kesintisiz bilişim, bulut bilişimin önemli bir başka artısı. Kullanıcı sayısı arttıkça, tedarikçi alacağınız ekstra kullanıcıların sayısı artsa bile, sistemlerin ve uygulamaların kullanımı sırasında hiç bir yavaşlık hissedilmemesi, patronların en çok seveceği konulardan birisi olabilir.
• Cep telefonundan ve tüm mobil cihazlardan, her yerden tüm uygulama ve kurumsal sistemlere bağlanılabilecek olması, özellikle zamanının çoğunu şirket dışında geçiren yönetim kurulu üyelerinin hoşuna gidecektir. Bu konu da değinmemiz gereken bir özellik olmalı diye düşünüyorum.
Şirketi için bulut bilişim yatırımı yapma gereğini hisseden ve yönetim kurullarını ikna etmek için yollar arayanlara duyurulur.
Sağlıcakla kalın.
ETİKETLER : Sayı:973

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics