Yazarlar 16 ŞUBAT 2015 / 07:30

Zeynep Tüfekçi TED’de

ABD’deki yüzakı bilimcilerimizden, sosyolog Zeynep Tüfekçi diyor ki: “Sosyal medya, evet, toplulukları hızla bir araya getiriyor. Ama bu hız ve hacim, kalıcı bir siyasi etki yaratmıyor. Çünkü iyi niyet, cesaret, fedakarlık yetmez.” TED Konferansları dizisinde yaptığı 16 dakikalık konuşmada Tüfekçi, Tahir Meydanı’ndan Gezi Parkı’na kadar bir çok protesto eylemine dair bizzat yerinde yaptığı gözlemleri paylaştı. Anlattıkları, masa başı sosyolojisi değil, bizzat olayların içine gazeteci gibi girerek birebir yaşadıklarıydı.

Henüz kendisini tanımayanlar için: Zeynep Tüfekçi, Kuzey Carolina Üniversitesi hocasıyken Harvard Berkman Center ve Princeton Üniversitesi’nde de misafir hocalık yaptı. Halen, teknolojinin sosyolojisini ABD’de en başarıyla ve en güncel biçimde izleyen ve yorumlayan bir bilimci. Amerikan aksanıyla sular seller gibi konuşması için: ted.com/talks. Veya YouTube’dan da izleyebilirsiniz.

Konuşmasının en can alıcı kısmında Tüfekçi, Türkiye’de “iktidardaki partinin en yüksek yetkililerinden biriyle” yaptığı görüşmeyi aktarıyor. Bu kişi, sosyal medyayı siyasi başarıya dönüştürme “sırrını” açıklamış: “Çayıma şeker koymuyorum.” Tüfekçi, şaşırıyor bu yanıta. Kişi anlatıyor: “Biz, bir seçim biter bitmez, hemen ertesi gün yeni seçime hazırlanmaya başlıyoruz. Bütün seçmenleri her gün evlerinde tek tek ziyaret edip konuşuyoruz. Düğünlere, sünnet düğünlerine gidiyoruz. Her gittiğimiz yerde çay ikram ediliyor. Ben her çayıma bir şeker atarsam, kaç kilo şeker eder. Bu yüzden, çayıma şeker koymamaya alıştım.”
ETİKETLER : 1009
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN