Yazarlar 16 ŞUBAT 2015 / 07:30

Zeynep Tüfekçi TED’de

ABD’deki yüzakı bilimcilerimizden, sosyolog Zeynep Tüfekçi diyor ki: “Sosyal medya, evet, toplulukları hızla bir araya getiriyor. Ama bu hız ve hacim, kalıcı bir siyasi etki yaratmıyor. Çünkü iyi niyet, cesaret, fedakarlık yetmez.” TED Konferansları dizisinde yaptığı 16 dakikalık konuşmada Tüfekçi, Tahir Meydanı’ndan Gezi Parkı’na kadar bir çok protesto eylemine dair bizzat yerinde yaptığı gözlemleri paylaştı. Anlattıkları, masa başı sosyolojisi değil, bizzat olayların içine gazeteci gibi girerek birebir yaşadıklarıydı.

Henüz kendisini tanımayanlar için: Zeynep Tüfekçi, Kuzey Carolina Üniversitesi hocasıyken Harvard Berkman Center ve Princeton Üniversitesi’nde de misafir hocalık yaptı. Halen, teknolojinin sosyolojisini ABD’de en başarıyla ve en güncel biçimde izleyen ve yorumlayan bir bilimci. Amerikan aksanıyla sular seller gibi konuşması için: ted.com/talks. Veya YouTube’dan da izleyebilirsiniz.

Konuşmasının en can alıcı kısmında Tüfekçi, Türkiye’de “iktidardaki partinin en yüksek yetkililerinden biriyle” yaptığı görüşmeyi aktarıyor. Bu kişi, sosyal medyayı siyasi başarıya dönüştürme “sırrını” açıklamış: “Çayıma şeker koymuyorum.” Tüfekçi, şaşırıyor bu yanıta. Kişi anlatıyor: “Biz, bir seçim biter bitmez, hemen ertesi gün yeni seçime hazırlanmaya başlıyoruz. Bütün seçmenleri her gün evlerinde tek tek ziyaret edip konuşuyoruz. Düğünlere, sünnet düğünlerine gidiyoruz. Her gittiğimiz yerde çay ikram ediliyor. Ben her çayıma bir şeker atarsam, kaç kilo şeker eder. Bu yüzden, çayıma şeker koymamaya alıştım.”
ETİKETLER : 1009

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics