Yazarlar 17 EKİM 2010 / 18:00

Zirveden yankılar

Bilgiye ulaşmakta “kitap okuma” devrinin sona erdiği, bilginin “ekrandan izlenen” bir akış yoluna girdiği, kanımca zirveden yansıyan en önemli saptama. Dört sene oluyor, ilköğretim edebiyat öğretmeni Ayşe öğretmen, öğrencileri için kitap istemişti de ben ona bilgisayar önermiştim, epey tartışmıştık e-posta ile. Sonunda aklını çelmiştim, öğrencilerine internetten hikaye kitapları okutmuştu. Olayı bir adım daha ileri taşımaya kalktığımda, fazla gelmiş olmalı, bozuşmuştuk.
Artık dönüş yok, yeni kuşak, kağıttan okuyarak değil, ekrandan okuyarak ve akan görüntüleri izleyerek öğrenecek. Dahası, ekran, bugün kullandığımız ekran değil, xPad ekranı. Burada ergonomisi daha insan odaklı makine ara yüzleri mümkün kılınıyor. Ekrana dokunarak görüntüleri çekiştirmek, yerleştirmek gibi, çocukların gerçek masa üstünde oyuncakları ile yaptığı hareketlere çok benzer hareketler ile bir kumanda getiriyor xPad mantığı.
Bu farklı bakış açısı, bir müşterinin çağrı merkezine başvurusunu akla getiriyor: “Bilgisayarımın ayak pedalı çalışmıyor, basıyorum ses çıkmıyor”. Servis gittiğinde müşterinin “mouse”ı yere koyup üzerine basmakta olduğunu görmüş. “Mouse”, insanın doğal hareketlerine odaklı değil. xPad yaklaşımı ortaya konulana kadar “geçici olarak sorun çözmek” amacıyla ortaya atılmış bir yaklaşım. İşe yaramakla birlikte ideal çözüm olduğu tartışmalı. Bence müşteri haklı!
Sizlerle paylaştığım bir başka insan-makine ara yüzü yaklaşımı da kullanıcının göz bebeklerini izleyip nereye baktığını algılayan ekran. Bu da yolda. Böylece “imleç” (cursor) da tarihe karışacak. Bu teknoloji, Vietnam savaşında, helikopterin makineli tüfeklerini, pilotlarının baktığı yere çevirmekte kullanılmıştı. Çok eski. Birçok yenilik gibi savunma sanayi kaynaklı.
Ortada bir tek etik soru kalıyor: bilgisayarları bu kadar insancıllaştırırken, acaba dozu fazla kaçırıp, insanlaştırıp, baş edemeyeceğimiz bir belayı yaratıp bilgisayarların esiri durumuna düşer miyiz? Bu konuda onlarca bilim-kurgu filmi var. İzlemesi, yorumlaması ve düşünmesi sizden…
ETİKETLER : Sayı:792

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN