Dosya Yazılım tanımlı ağlar 28 NİSAN 2014 / 08:30

Cihazlar artıyor ama üretici bağımlılığı azalıyor

Ağlara bağlanan cihazların sayısı her geçen gün artarken,  ağ yönetimi de zorlaşıyor. İşte bu noktada yeni çözüm arayışları gündeme geliyor.

Günümüzde ağlara bağlanan cihazların çeşitliliği ve sayısının hızla artması karşımıza artık gittikçe karmaşıklaşan güvenlik ve yönetim zorlukları çıkartıyor. Yaşanan bu hızlı değişimden neredeyse her sektör ve ölçekteki şirketin nasibini aldığını belirten 4S Ürün Teknoloji Danışmanı Mehmet Özpolat, “Çünkü çağımızda BT’nin olanaklarından neredeyse her şirket faydalanmaktadır. SDN (Software Defined Network – Yazılım Tanımlı Ağlar) ile birlikte gelen yeni çözüm anlayışları bu noktada oldukça önem kazanmaktadır” dedi.
Avaya Satış Mühendisi Dinçer Güneş de konuyla ilgili olarak, şu bilgileri verdi: “Genel olarak, eğer sunucu tarafında sanallaştırma kullanıyorsanız, verdiğiniz servisin kesintisizliği önemli ve bu sebepten veri merkezi yedeklemesi mevcut veya düşünülüyor ise geniş bir kampüs veya geniş alan ağına sahipseniz, ağ yönetimi ciddi zaman alıyor ve işgücü kullanımınızı artırıyor ise SDN veya ağ sanallaştırması hayatınızı oldukça kolaylaştırabilir diyebiliriz. Bir de mevcut kullandığımız teknolojilerin yetersiz kaldığı bazı noktalarda çözüme ihtiyaç duyuyorsanız, SDN ve/veya ağ sanallaştırması çözüm sunabilir.”
Cisco Türkiye Servis Sağlayıcı Sistemleri, Mühendislik Müdürü Gürkan Gülcan’ın verdiği bilgilere göre de; uyumluluk, basitlik, esneklik ve çeviklik kazandıran SDN çözümleri, gelişmekte olan yazılım yaklaşımlarını mevcut fiziksel altyapı ile birleştirerek gerçek zamanlı uçtan uca çözümlerle ağ yönetimini merkezileştiriyor. SDN uygulaması üç etken üzerinde şekilleniyor: Sektör alanı, ağın karmaşıklığı ve kurum kültürü. Bu nedenle SDN özellikle bankacılık, telekomünikasyon ve perakende gibi yüzlerce lokasyonda karmaşık ağlara sahip sektörlerde fayda sağlıyor.
“Günümüzde kurumlar maksimum performans sağlamak, kaynak kullanımını en üst düzeye çıkarmak ve veri merkezlerini olabildiğince basitleştirmek üzere, tüm ağ çözümlerinde SDN teknolojilerinden yararlanmak zorundadır” diyen Proline Ağ Çözümleri Uzmanı Mehmet Emin Yağcı, SDN pazarının 2016 yılına kadar hızlı bir şekilde büyüyeceğinin tahmin edildiğini söyledi.
Prolink Sistem Mühendisi Mehmet Baysal’ın ise konuyla ilgili görüşleri şöyle: “Yazılım tanımlı ağlar, yani kontrol mekanizmasının tek bir yazılım üzerinden merkezi olarak üreticiden bağımsız olarak yapılabilmesi günümüzde orta ve büyük ölçekli her şirketin ilgisini çekmekte ve şu anki yaptıkları maliyetleri yüksek miktarlarda azaltacağını öngördükleri için yapılarını bu şekilde dönüştürmeye yönelmektedirler. Bu dönüşümü de sadece belirli bilişim firmaları değil, sektör bağımsız olarak hemen hemen her şirket düşünmektedir ki gerek bilişim alanında olsun gerekse de diğer (medikal, ilaç, üretim) alanlarında olsun, ilk olarak veri yönetim merkezleri için bu şekilde bir yapılanma içine girmektedirler.”

SDN’in avantajları

VMware Türkiye Sistem Mühendisi Takım Lideri Bünyamin Özyaşar’ın verdiği bilgilere göre SDN’in avantajları şöyle sıralanıyor:
•Çeşitli satıcılardan alınan ağ cihazlarının merkezileşmiş yönetimi ve kontrolü
•Sistemlerin ve uygulamaların orkestrasyonu ve konfigürasyonundan esas ağ detaylarını çıkartmak için yaygın API’leri kullanarak gelişmiş otomasyon ve yönetim;
•Ayrı cihazların konfigürasyonuna ihtiyaç duymadan yeni ağ kapasitelerini ve hizmetlerini, sağlayabilecek hızlı yenilikler,
•Tüm taraflara yeni fırsatlar verecek şekilde yaygın programlama ortamlarını kullanarak operatörler, holdingler, bağımsız yazılım satıcıları ve kullanıcılar tarafından programlanabilme,
•Ağ cihazlarının merkezileşen ve otomatik hale getirilen yönetimi, politikaların uygulanmasını düzenli hale getirme ve çok daha az konfigürasyon hataları sonucu artan ağ güvenilirliği ve güvenliği,
•Oturum, kullanıcı, cihaz ve uygulama seviyesinde kapsamlı ve yaygın politikalar uygulayacak daha fazla çok parçalı ağ kontrolü
•Ağ davranışları sorunsuz bir şekilde uyarlanırken merkezileşmiş ağ durumu bilgileri kullanılarak daha iyi son kullanıcı deneyimi sağlamak.

Bakım ve işletim giderleri azalıyor

SDN çıkış noktası itibariyle sanallaştırma ve bulut teknolojilerinin tamamlayıcısı olduğu için ilk çıkış noktası talep ve ilgi olarak daha çok servis sağlayıcı ve büyük bulut şirketleri tarafından sağlandı. Yazılım tabanlı ağlar uygulamalarının, fayda sağlayabileceği her ölçekteki şirket için kullanılabileceğini kaydeden KoçSistem Hizmet Entegrasyonu Çözüm ve Hizmetler Grup Yöneticisi Orhan Düz, şunları kaydetti:
“SDN’in temel faydası, kurumların ihtiyaç duydukları uygulamaları hızlı bir şekilde devreye almasını mümkün kılmasıdır. Bu da daha fazla yeni fikir ve farklı yaklaşımların test edilerek uygulamalar ihtiyaçlara daha uygun bir şekilde yaygınlaşmasını sağlamaktadır.
SDN teknolojisi kullanarak, özelleştirilmiş donanımlar içeren pahalı cihazlar yerine yazılımsal olarak standart yapıdaki sunucu yapısı üzerinden aynı özelliklerin sağlanması mümkündür. Üretici bağımlılığı ortadan kalkacağı için bakım ve işletim giderleri de azalacaktır.
Uygulamaların ağ yapısından istedikleri değerlere göre çalışıp çalışmadıkları çok daha kolay olarak ölçülebileceği için kullanıcıların uygulama performansıyla ilgili deneyimleri gözlemlenebilecektir.”
ETİKETLER : Sayı:969

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics