Dosya Yazılım Tanımlı Veri Merkezleri 12 MAYIS 2014 / 08:20

Bulutun esnekliği veri merkezlerine taşınıyor

Veri miktarının artışıyla birlikte ortaya çıkan ihtiyaçları daha uygun fiyatlarla çözmeyi hedefleyen bulut çözümlerinin önündeki engeller ortadan kalkmaya başladı.

Küresel ekonomideki kıyasıya rekabet, işletmeler için uluslararası alandaki yenilikleri hızla benimsemeyi ve rekabetçiliğe uyum sağlamayı zorunlu kılıyor. Her ölçekte işletme, daha kaliteli, daha hızlı, teknik açıdan daha üstün hizmet ve ürünler geliştirmek amacıyla iş süreçlerinde inovasyona ve verimliliğe odaklanıyor. Tüm sektörlere dokunan ve büyümede lokomotif etkisi yaratan bilişim teknolojileri, bu verimliliği sağlamak için ideal araçları sunuyor. Teknoloji geliştikçe, kurumların iş süreçlerini geleceğe taşıyan veri merkezleri de gelişiyor.
VMware Türkiye Sistem Mühendisi Takım Lideri Bünyamin Özyaşar’a göre, teknolojinin gelişmesi ve buna bağlı olarak iş gereksinimlerinin artmasıyla dünyada 4 konuda büyük değişiklik yaşandı; mobilite, sosyal ağlar, büyük veri ve bulut bilişim. Ancak günümüzde BT’nin kullandığı geleneksel yöntemler bu hizmetleri hakkıyla verebilmek için yetersiz ve uyumsuz. BT’nin son kullanıcıların isteklerine cevap verebilmesi daha dinamik, genişleyebilir, daha az kaynakla daha çok iş yapabilen, insan müdahalesinin en aza indiği bir iş yapış modeline ihtiyacı olduğunu söyleyen Özyaşar sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“İşte bu noktada Yazılım Tanımlı Veri Merkezi modeli ön plana çıkarak, BT’nin iş süreçlerinin değişimine ve son kullanıcı isteklerine yetişmesinin yanında, servis kalitesini de artırarak organizasyonlar için maliyet merkezi olma konumundan çıkıp organizasyonlara rekabetçi piyasada avantaj sağlama noktasına ulaşmasını hedeflemektedir.”
Yazılım tanımlı veri merkezlerinin yalnızca bir pazarlama terimi olduğu yönündeki iddialar içinse Özyaşar şu yanıtı verdi:
“Ortaya yeni atılan kavramların içlerinin doldurulması ve tanımlarının doğru yapılması çok önemli. Örneğin bulut bilişimin bile yıllar geçmesine rağmen birçok üretici şirket tarafından farklı yorumlanıp tanımları yapılmış durumda. Böyle olunca da şirketlerin farklı beklentileri olabiliyor. Yazılım Tanımlı Veri Merkezi, insan müdahalesini en aza indirerek veri merkezindeki operasyonları otomatize eder. Ancak veri merkezinin yazılım tanımlı olması ölçülebilir bir ifade değildir. Burada önemli olan üretici şirketlerin anlattıkları vizyonun, sundukları çözüm ve ürünlerle gerçek hayatta uygulanabilir olmasıdır.”
Altyapıların yönetilebilmesi ihtiyacı kavramı doğurdu
Sanallaştırma ve bulut bilişimin son derece hızlı bir şekilde ilerleyerek, BT sektörünü derinden etkilediğini belirterek sözlerine başlayan KoçSistem Teknoloji Çözüm ve Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Bahçeli, “En başa dönmemiz gerekirse, sanallaştırma ile CPU ve RAM kaynaklarının, hipervizör katmanı ile donanıma bağımlı kalmadan kullanılması mümkün hale geldi. Bugün sanallaştırmaya tekrar baktığımızda, aslında temel olarak ‘yazılım tanımlı işlemci gücü’ olduğunu görebiliyoruz” dedi. Bahçeli’ye göre, ağ katmanının sanallaştırılması (yazılım tanımlı ağ – SDN) ve depolama kaynaklarının sanallaştırılması (yazılım tanımlı depolama – SDS) gelişmeleri ile tüm altyapı bileşenlerinin – işlemci, depolama, ağ ve hatta güvenlik – otomasyonu ve altyapının yönetilebilmesi gereklilikleri bizi “yazılım tanımlı veri merkezi” kavramına getirdi.
Sanallaştırmanın sonucunda SDDC kavramı ortaya çıktı
Yazılım tanımlı veri merkezlerinin, veri saklamada ve sanallaştırmada yeni nesil verimlilik anlayışını temsil ettiğini dile getiren Anadolu Bilişim Teknoloji Çözümleri ve Hizmetleri Direktörü Yakup Kadri Ünal, yazılım tanımlı veri merkezlerinde artık veri saklamanın temel elemanları olan ağ, güvenlik ve donanım tamamen sanallaştırılarak hizmet olarak sunulduğuna değindi. Ünal şöyle devam etti:
“Hizmet sağlayıcılar artık yatırımlarını tek tek donanım altyapılarına yapmak yerine, büyük donanım yatırımları yapıp yönetimini yazılımlarla kurgulamayı başarabiliyor. Sanallaştırma teknolojileriyle donanım yatırımının verimliliği artarken, yönetimi de giderek kolay hale geliyor.”

Bulut ortamı SDDC ile tamamlanıyor

Günümüzde sanallaştırma teknolojilerinin gelişmesi derinlik kazanan bulut teknolojilerinde en büyük eksikliğin yönlendirici, anahtar, güvenlik duvarı gibi ağ bileşenlerinde işletim sistemi ve uygulamaların esnek olmaması olduğuna değinen Servisnet Satış ve Pazarlama Direktörü Nihal Öztürk Şarman şunları söyledi:
“Bu sebepten yapının ağ temelli bileşenlerinde de SDN desteğinin sağlanması ile beraber SDDC ‘yi oluşturan tüm bileşenlerde artık esneklik kazanmak ve rahatlıkla bütünleştirip, her katmanda katma değerli çözümler oluşturmak mümkün hale geliyor.”

İş sürekliliğine cevap olarak ortaya çıktı

Dora Altyapı Direktörü Tonra Daylan, “Veri merkezlerinde iş sürekliliği ve verimliliği artırabilmek için, kaynakları tanımlama, erişme ve yönetme yöntemlerinin oluşturulması ve uygulanması gerekmektedir. Bu noktada yazılım tanımlı veri merkezleri kavramı ortaya çıkmıştır” derken şu sözlerle görüşlerini tamamladı:
“Yazılım tabanlı veri merkezi kavramında ağ, sunucu, depolama, yönetim katmanları bulunuyor. Şu anki teknolojilerde, sunucu ve depolama katmanları için kendini kanıtlamış çözümler olmasına rağmen, ağ katmanındaki çözümler yeni yeni piyasaya sürülmektedir. Yazılım tabanlı kavramının başarısını gözlemlemek için, birkaç yıl daha beklememiz gerekecek.”
ETİKETLER : Sayı:971